İlk günlerde kilo kaybetmesi normal mi?

Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğin vücut ağırlığında yüzde 5-6 oranında azalma olabilir. Anne-babalar, bu durumun normal olduğunu bilmeli ve paniğe kapılmamalıdır.
 
Bebek ilk bir ayda nasıl beslenmeli?
 
Anne sütüyle beslenme, en doğal beslenmedir. İlk altı ay anne sütüyle beslenen bebek, altıncı aydan sonra uygun ek gıdalara geçilebilir. Öte yandan emzirmeye en az 2 yaşına kadar devam edilmesi gerekir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin su dahil başka bir gıdaya ihtiyacı yoktur. Hazır mamayla beslenmeye doğal olmayan beslenme denir. Hazır mamalar, genellikle inek sütünden elde edilir. Dolayısıyla anne sütüyle mukayese bile edilemez.
 
Memeden gelen ilk süt olan kolostrum (ağız sütü), faydasız ve gereksiz olduğu düşünülerek bazı anneler tarafından sağılıp atılır. Oysa ki kolostrum, bağışıklık sistemini güçlendirici maddeler içerdiği için bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilir.
 
Bebeğin biberonla beslenmesi ya da bebeğe emzik verilmesi, anne memesini tutmasını ve emmesini olumsuz etkiler. Tıbbi bir engel olmadığı sürece, anneler doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamalı ve yakınları, emzirme konusunda anneye cesaret vermelidir.
 
Emzirme sıklığı ve süresi, bebeğin isteğine göre ayarlanmalıdır. Yani patron bebektir. Şunu kabul etmeliyiz ki; hiçbir kadının doğumdan sonra memelerinden bol süt gelmez. Bebek emdikçe memelerden süt gelir. Dolayısıyla doğumdan hemen sonra sütün gelmesi için bebek sık sık emzirilmelidir. En az iki-üç saatte bir emzirilmeli, bebek daha sık isterse daha da sık emzirilmelidir.
 
Bazı bebekler 10 dakika emip memeyi bırakırken, bazıları saatlerce memede kalmak ister. Bebek için emmek; sadece karnını doyurma değil, aynı zamanda bir rahatlama yöntemidir.
 
Genellikle bir memede 15 dakika kalmak bebek için yeterlidir fakat daha fazla emmek istiyorsa bunun sakıncası yoktur. Bir saatten fazla süreyle memede kalıyorsa, annenin meme uçlarında sızlama olabilir. Ayrıca bebek meme emmeyi uyumak için bir yöntem olarak kullanıyorsa bu da sakıncalıdır. Bebek, uyumak için meme emmeye bağımlı olabilir ve bu durum da anneyi bunaltıp yorar ve bebek başka türlü uyuyamaz.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title