Altın yumurta ile ileri yaşta annelik mümkün…

Bebek sahibi olmak isteyen, ancak ilerleyen yaşından dolayı bunu gerçekleştiremeyen kadınların bu özlemi ‘altın yumurta’ yöntemi ile gerçek oluyor. Kadınlar için en verimli doğurganlık yaşının 25-35 aralığı olduğunu söyleyen Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Hakan Özörnek, “Bu yaş aralığının üstündeki kadınların imdadına altın yumurta yöntemi yetişiyor” diyor.

Dr. Özörnek, ‘altın yumurta’ uygulamasını şöyle anlatıyor: “Tıptaki adı ‘çifte uyarım’ olan yöntemde; adetin başındaki anne adayından 10 günlük bir tedavi ile yumurta topluyoruz. Daha sonra topladığımız yumurtaları donduruyoruz.

Yumurta toplama işlemini takiben 3-4 gün sonra bir kez daha aynı şekilde ilaç tedavisi uygulayarak ikinci kez yumurta topluyoruz.

Bu şekilde elde ettiğimiz 4-5 yumurta genetik teste tabi tutuluyor. Çünkü 40 yaş üstündeki kadınlarda transfer edilen her iki yumurtadan biri kusurlu olabiliyor. Daha fazla yumurta toplanarak hem sağlıklı ve kaliteli yumurta elde edilmiş oluyor, hem de anne adayının gebelik şansı artıyor.”

Kaynak: Takvim

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title