Bebeklerin çalınmasını önlemek için yerli çözüm

ODTÜ Teknokent’te tamamen yerli olarak geliştirilen ‘Anne Bebek Bilekliği’ son dönemde sıkça karşılaşılan, hastanelerde bebeklerin karıştırılmasını veya kaçırılma hadiselerini sıfıra indirmeye hazırlanıyor. Yıllardır akıllı yaşam alanları, hasta yaşlı ve özürlü bakımı konularında ürün ve projeler geliştiren Callvision firmasının Genel Müdürü Ecevit Ablak, “Geçmiş yıllarda ekibimizde yer alan mühendis arkadaşlardan biri eşinin doğumu sırasında yan odada kalan bir annenin gelen bebeğin kendisine ait olmadığına dair bağırdığını duydu. Projemizin fikri de buradan çıktı” dedi.
 
Anne adayının hastaneye gelmesi ile kendisine ve doğacak bebek veya bebeklerine birer bileklik tanımlandığını belirten Ablak, “Bileklik ile annenin hastaneye gelmesinden taburcu olduğu zamana kadar geçen sürenin tamamı denetliyor. Anneye bileklik hastaneye gelmesi ile hemen takılıyor, bebekler doğar doğmaz akıllı bileklikle steril kılıflarından çıkarılıp bebeğin ayağına takılıyor ve yetkili personel tarafından bileklik aktivasyonu yapılıyor.
 
Bebek hastanede tanımlanmış bölgelerin dışına çıkarılırsa sistem otomatik olarak ‘Pembe’ kod dediğimiz alarmı başlatıyor. Alarm bilgisi öncelikle hastane güvenlik şefi ve kat güvenlik görevlilerinin çağrı cihazlarına ve telefonlarına uyarı ve mesaj olarak düşüyor. İlgili kattaki tüm elektronik kapılar ve asansörler otomatik olarak kilitleniyor” diye konuştu. Ürünün Türk mühendisler tarafından geliştirildiğine işaret eden Ablak, ürünün tasarımı tescilli ve teknolojilerinin patentli olduğunu vurguladı. İhracat için ilk siparişleri aldıklarına da değinen Ablak, “Hastanelerle yaptığımız görüşmelerde çalışanlar için akıllı yaka kartı talebi de alıyoruz.
 
Hastane yönetimleri çalışanlarının nerede ne kadar vakit geçirdiğini de bilek istiyor” açıklamasında bulundu. Elde edilecek datanın hastaneler tarafından hasta memnuniyeti ve hizmet kalitesinin artırılması için kullanılacağına işaret eden Ablak, sözlerine şöyle devam etti: “Bu veriler hastane paylaşmadığı sürece 3. şahıslarla paylaşılmıyor. Veriler hastanenin belirlediği kripto şifreleri ile saklanıyor.
 
Ekibimiz ürünleri ABD gibi sağlık bilgilerinin çok hassas olduğu pazarları da hedeflediğinden askeri dereceye yakın bilgi güvenliği ve kriptolama algoritmaları geliştirdi ve kullanıyor. Bilgilerin ve pozisyonların iletimi tamamen kriptolu yapıldığından hasta bilgileri en üst seviyede korunuyor.”
Kaynak: http://www.karar.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title