Emziren anneler bunları tüketmeli!

Anne sütü, annenin aldığı besinlerin bir ürünüdür. Emme döneminde annenin iyi beslenmesi; hem annenin kendi depolarını koruması, hem de salgılanan sütün yeterliliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla önemlidir. Sütün miktar ve besin yönünden kalitesinin artırılması için annenin bu dönemde artan ihtiyaçlarını karşılaması, yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Peki beslenmenin bu kadar önemli olduğu dönemde anne neler yemeli? İşte yanıtı:
Annenin kendi dokularının korunması, sütle bebeğe geçen proteinin bebeğin doku oluşumu için kullanılması amacıyla anne yeterli ve kaliteli protein tüketmeli. Her gün bir adet yumurta ve 100-150 gr. yağsız et veya bir porsiyon kurubaklagil yemeli. Balık tüketiminin haftada ortalama iki kez olmasına da özen gösterilmeli.
 
10-12 BARDAK SU İÇİLMELİ
Artan kalsiyum ihtiyacının karşılanması amacıyla kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir; belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmeli.
Anneler, demir içeren gıdaları düzenli yemeli. Et ve et ürünleri, balık, yumurta, kuru meyveler, kuruyemişler, kuru fasulye, nohut, mercimek; demir içeriği yüksek gıdalardır. Ayrıca demirin emilimini azaltan çay ve kahve de yemeklerle birlikte içilmemelidir. Demirin emiliminin artırılması için ise C vitamini içeriği zengin gıdalar, besinlerle beraber alınmalı.
Emzirme döneminde sıvıya olan ihtiyaç artar. Artan sıvı ihtiyacının karşılanması amacıyla her gün 10-12 bardak su içilmeli. Mutlaka iyotlu tuz kullanılmalı. Çay, kahve yerine ıhlamur, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tüketilmeli.
Kurubaklagil, lahana ve turp gibi besinler, bazı anne ve bebeklerde gaz sıkıntısı yapabilir. Eğer bebeğinizde böyle bir durum gözlemlediyseniz, bu besinleri tüketmemeye özen gösterin.
Kaynak: www.sabah.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title