İlk 3 yaşa dikkat!

Çocuk Gelişim Uzmanı Aysel Şentürk, otizmin, yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıktığını belirtti. Şentürk, “Otizm, iletişim problemleri ile kendini gösteren gelişimsel bir bozukluktur” dedi.
 
Çocuk Gelişim Uzmanı Aysel Şentürk, otistik çocuklar hakkında ailelere önemli uyarılarda bulundu. Özellikle çocukluğun 0 ila 6 yaş arasındaki en önemli döneminde çocukla ilgili tüm değerlendirmelerin yapılması gerektiğinin önemine değindi.
 
Çocuğun tepkilerinin yaşıtları düzeyinde olmadığından şüphe duyulduğu anda bir uzmana başvurarak görüş alınması gerektiğini vurgulayan Şentürk, çocukların okul ve günlük yaşamlarındaki tüm hareket ve tepkilerinin dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Ailelerin genellikle, 2 veya 2 buçuk yaşlarında çocuklarının göz kontağına girememesi, seslendiğinde bakmaması, yaşıtlarından farklı olması ve konuşmaması sorunları ile geldiğini belirten Aysel Şentürk, “Burada acaba çocuğum otizm mi sorusu soruluyor. Böyle bir durumda çocuklar otistik olacak diye bir kural yok, farklı şeyler de olabiliyor. Burada sorunu çok iyi tespit edip tanısını koymak gerekiyor. Bebek ne kadar küçükken bu tanı konulursa yapacağımız uygulamaların kazanımları da o ölçüde artıyor” dedi.
 
Otizm hastalığının yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıktığını belirten Aysel Şentürk, “Otizm yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur.
 
‘OTİZMİN BELİRLİ BİR NEDENİ YOK
 
Çocuk otizmin nedeninin henüz tam olarak tespit edilemediğini vurgulayan Aysel Şentürk, “Otizmin tek bir nedeni yoktur. Pek çok nedeni olduğu artık bilinmektedir” dedi.
 
Otizmin erkeklerde kızlara oranla 4 kat daha fazla görüldüğünü belirten Şentürk, “Buna rağmen genelde kızlarda daha ağır seyreder. Otistik bireylerin yüzde 70’inde zeka geriliği görülmektedir. Yüzde 30’u normal ve bu yüzde 30’luk dilimin yüzde 10’u üstün zekaya sahiptirler” dedi.
Kaynak: www.sabah.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title