Bebekler annesinin kokusunu nasıl tanır?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, anne ile çocuk arasındaki bağın kokuyla güçlendiğini söyleyerek, “Bebekler daha doğmadan değişik kokuları tanımaya başlar” dedi.
 
Gebelik sıvısının, anne karnındayken bebeğin ağız ve burnunda dolaştığını söyleyen Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan şöyle konuştu: “Bebekler kokuları ayrıştıramayabilir ama kendilerine yakın, sevdikleri kokuyu hissettiklerinde hareketlenirler. Bebek anne karnında bir kokuya aşinaysa ve seviyorsa, doğumdan sonra da sever. Hiç koku almadıysa, doğum sonrası bunlara alışma dönemi yaşar. Yapılan bir çalışmada, meme ucuna bebeğin kendi gebelik sıvısından bir miktar sürülünce memeyi daha güçlü emdiği gözlenmiş. Bu da bebeğin henüz doğmadan koku ve tat hafızasının geliştiğini gösteriyor. “
 
HASSASİYETİN ARTMASI NORMAL
 
Koku hassasiyetinin anne adaylarını zorladığını belirten Gökçen Erdoğan şunları söyledi: “Gebelikte altıncı haftadan sonra koku hassasiyeti yaşanır. Anne adayı, sabah midesinde tuhaflık ve tiksinme hissedebilir. En sevdiği yemeklerin kokusu mide bulandırmaya başlar. İçtiği suyun, hatta eşinin kokusunun bile değiştiğini söyler. Bazı kokular huzursuzluk, baş dönmesi ve baş ağrısına sebep olabilir. Erdoğan, her gebeye iyi gelmemekle beraber, turunç bitkilerin esansları, portakal, nar ve mandalina çiçekleri ile papatya çayının hassasiyete karşı yardımcı olabileceğini belirtti.
Kaynak: www.yeniakit.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title