Gaz sancısını gidermek için pratik öneriler…

Gaz, genellikle hava yutmaktan veya alınmış olan gıdanın yeterince parçalanıp hazmedilememesinden ortaya çıkabilir. Bebeğiniz geğirme pozisyonlarında eğer gaz çıkarmadıysa, yemekten sonra yüzükoyun 5-10 dakika yatırın. Böylelikle hava ile sütün ayrılmasını sağlayın, sonra arkasına vurarak tekrar geğirtebilirsiniz.
Bebeğinizin gaz çıkarmasını kolaylaştıracak bir başka pozisyon ise bisiklet hareketidir. Elinizle bebeğin bacaklarını tutup bisiklete biniyormuş gibi çevirirseniz gaz çıkarması kolay olacaktır.
 
Bebeği karın üstü yatırmak da yararlı olacaktır. Normalde bebeğin uyuması için yüzükoyun yatırılmasını doktorlar çok tavsiye etmez. Ancak yeni beslenmiş bir bebek, gazını henüz çıkarmadıysa, bir süre gözlem altında bu pozisyonda kalması yararlı olabilir.
 
Çok fazla gazı olmayan bebeklere ilaç yerine bitki çaylarının (özellikle içinde anason ve dereotu içeren çaylar) verilmesi fayda sağlar.
 
Bebeği geğirtmek, gazın kolay çıkarılması için yararlıdır. Bebeği geğirtirken kullanılabilecek değişik pozisyonlar vardır; onu omzunuza dik pozisyonda tutarak sırtına vurabilir, yüzükoyun kucağınıza yatırarak arkasını sıvazlayabilir, oturtur pozisyonda kucağınızda tutarak sırtına vurabilir, kolunuzu açıp bebeği yüzükoyun kolunuzun üstüne boylu boyunca yatırarak kafasını elinizle tutup arkadan sırtına vurabilirsiniz.
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title