Bu belirtileri yaşıyorsanız hamile olabilirsiniz!

Her hamile kadında aynı hamilelik belirtileri görülmez. Bazı kadınlar mide bulantısı yaşarken diğerleri halsizlik yaşar…
 
Adet gecikmesiyle başlayan ‘Acaba anne mi oluyorum?’ sorusu size ilk heyecanı yaşatır. Ve hamilelik testi ile de hamile misiniz değil misiniz öğrenebilirsiniz…
 
Ancak zaten vücudunuz size hamile olduğunuza dair başka sinyaller de verir… Evet, her hamile kadında aynı hamilelik belirtileri görülmez.
 
Örneğin bazı kadınlar mide bulantısı yaşarken diğerleri halsizlikten muzdariptir. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterse de kısaca hamilelik belirtileri şöyle…
 
Düzenli bir adet takviminiz varsa ve zamanı geldiği halde adet olmadıysanız hamilelik testi yapabilirsiniz. Gecikmiş adet hamileliliğin en kesin belirtilerindendir.
 
Adetleriniz normalde düzensizse, bir önceki adetinizin tarihini hatırlamıyorsanız gecikmiş olduğunuzdan çok emin olmayın. Bu durumlarda sık idrara çıkma, bulantı ya da göğüslerinizdeki bir hassasiyet duyup duymadığınıza bakın.
 
Adet olmadan önce göğüslerinizde hissettiğiniz ağrının daha fazlasını duyarsanız; bu hamile olduğunuzun bir belirtisi olabilir.
 
Hamilelik hormonlarıyla birlikte göğüslerde kan akışı artar ve meme uçlarında karıncalanma gibi bir his olabilir. Karıncalanma da hamileliğin ilk belirtilerindendir.
 
Bazı kişiler döllenmeden sonraki ilk haftada bile bu hissi yaşayabilir ve hamilelik ilerledikçe bu his artabilir. Gebeliğin 6’ncı haftasında göğüsleriniz giderek daha hassas hale gelir.
 
Göğüsleriniz şişer ve genişler. Mavimsi damarları fark edebilirsiniz. Hamilelikteki hormonal değişiklere alıştıktan sonra bu hassasiyet zamanla yok olur.
 
Göğüslerinizdeki hassasiyetin yanı sıra uçlarında koyulaşma görülebilir. Meme başlarını çevreleyen dairesel bölgeler (areolalar) genellikle hamileliğin 8’inci haftasından itibaren koyulaşabilir.
 
Bu bölgeler döllenmeyi izleyen birkaç hafta içinde genişleyebilir. Meme uçları daha sert ve dik hale gelebilir. Buna benzer cildinizde renk değişimleri görebilirsiniz.
 
Mesela vajina ve vulva (kadın dış genital organı) bölgesindeki deri de koyu morumsu bir kırmızı renge dönüşebilir; ama bunu yüksel ihtimalle fark etmezsiniz.
 
Sürekli tuvalete mi gidiyorsunuz? Hamileliğin erken döneminde (genellikle döllenmeden iki ila üç hafta sonra) çok sık idrara gitme isteğiniz olur.
 
Hormonlardaki değişiklikler idrar miktarında da artışın sebebidir. Ayrıca vücudunuz daha fazla kan hacmine sahiptir ve hamileyken böbreklerin verimliliği artar.
 
Böylece vücut atık maddelerden daha hızlı temizlenir. Sık idrara çıkmanızın bir diğer nedeni de; genişleyen rahminizdir. Rahminiz idrar torbanıza baskı yapar ve idrarın tutulduğu hacmi daraltır. İdrara çıkarken ağrı ve yanma hissi varsa idrar yolu enfeksiyonu olabilir.
 
Kaynak: www.haberturk.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title