Bebekler neden önce baba der?

Bebeklerin ilk sesleri çıkarması ile birlikte önce anne mi diyecek yoksa baba mı tartışmaları başlar. Genelde bu tartışma bebeğin “Baba” demesi ile sonuçlanır. Pek çok bebeğin ilk kelimesi babadır. Sonra dede, sonra anne… Bebeğin hemen tüm bakımı ile ilgilenen anne için biraz hayal kırıklığı olsa da, gerçek böyle. Evet bebeklerin genelde ilk kelimesi babadır. Bunun sebebi ise baba kelimesinin söylenişinin anneye oranla daha kolay olmasıdır. Bebeklerin baba derken ağzının aldığı şekil anneye göre daha basittir. Basit dudak hareketleri ile söylenebilen baba kelimesi, dil, dudak ve diş kullanılarak söylenen anne’ye göre daha kolaydır.

 

Bebeklerin daha erken ve daha çok kelime ile  konuşmasının yolu iletişimden geçiyor. Bebeğinizle ne kadar çok iletişim kurarsanız o kadar erken ve güzel konuşur. Bunun için:

* Konuşurken kısa ve basit cümleler kurun.

* Bebeğinizle konuşmaya başladığınızda  gülümseyin. Bebekler eğlenceli yüz ifadelerine ve seslere bayılır.

* Eğer her altını değiştirdiğinizde aynı cümleleri kurarsanız, örneğin: “Düğmeleri açalım, bu bacağı kaldıralım gibi…” Bir süre sonra ne dediğinizi anlamaya başlar ve siz söylediğinizde o da hemen dediğinizi yapar.

* Bebeğinizin kelime haznesini geliştirmek için evet/hayır cevabı verebileceği
sorular yerine daha öğretici sorular sorun. “Ne içmek istersin, süt ya da su?” gibi.

* Bebeğinizin iyi odaklanmasına yardımcı olmak için arka plandaki sesleri en aza indirin.(1)

Kaynak:

1 – www.haberturk.com

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title