Bebeğiniz sık hastalanıyorsa bunu mutlaka yapın!

Uzmanlar, sık ateşlenen, büyüme-gelişme geriliği bulunan, sık bademcik ve solunum yolları enfeksiyonu geçiren, uzun süren pamukçuk enfeksiyonları yaşayan çocuklara mutlaka test yaptırılmasını tavsiye ediyor.
 
Doğuştan gelen genetik bir bozukluk yüzünden bağışıklığı iyi çalışmayan kişilerde sık tekrarlayan inatçı enfeksiyonların ortaya çıktığını bildiren uzmanlar “Bebeğiniz sık sık ateşleniyor, büyüyüp gelişemiyor, sık sık bademcik ve solunum yolları enfeksiyonu geçiriyor ve ağzında uzun süren pamukçuk çıkıyorsa mutlaka test yaptırın” diyorlar.
Türkiye’nin coğrafi konumu ve akraba evliliklerinin sık olması sebebiyle bağışıklık sistemi hastalıklarının Avrupa ve Amerika’dan daha görüldüğünü söyleyen Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İlhan Tezcan “Primer İmmün Yetmezlik sendromu olarak adlandırılan bağışıklık yetersizliklerinin 300 çeşidi bulunuyor. Ağır bağışıklık yetmezliği ile dünyaya gelen bebekler erken teşhis edilmez ve kök hücre nakli yapılmazsa iki yaşına kadar kaybediliyor. Bu hastalıklar Türkiye’de Avrupa’ya oranla 10 kat daha fazla görülüyor” dedi.
 
ATEŞ EN ÖNEMLİ BELİRTİ
Primer İmmün Yetmezlikleri (PIY) olarak adlandırılan hastalıkların bağışıklık sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda mikroplara karşı savaş verilememesi ve bunun sonucunda hastalıkların ortaya çıkması olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tezcan “Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 500 bin bebek dünyaya geliyor ve bunların 150 kadarı en ağır bağışıklık sistemi hastalığı olan ‘Ağır Kombine İmmün Yetmezlik’le doğuyor. Bu bebeklerin bağışıklık sistemi hiç olmadığı ya da çok zayıf olduğu için ilk yıllarda çeşitli enfeksiyon hastalıkları yüzünden hayatlarını kaybediyorlar. Bu hastalıklar daha çok tekrarlayan enfeksiyonlarla karşımıza geliyor. Çocuklar doğduklarında sağlıklı görünüyorlar. Şikâyetler ilk haftalarda veya ilk aylarda başlıyor. Anneler ‘Bu çocuk çok hastalanıyor, bir türlü ateşi düşmüyor’ diye şikâyet ediyorlar. Bu çocuklarda zatürre, kulak, bağırsak, sinüzit gibi enfeksiyonlar birbirini takip ettikçe ve teşhis geciktikçe organ hasarları oluşuyor. Tedavi şansı giderek azalıyor. Bu çocukların büyük bir bölümü birkaç yıl içinde kaybediliyor” dedi.
 
AİLELER UYANIK OLSUN
Prof. Dr. Tezcan, Primer İmmün Yetmezlik sendromu olan çocukların, enfeksiyonların yanı sıra, bağışıklık sisteminin vücudun organlarını düşman olarak görüp savaş açtığı hastalıkların belirtileri, alerjiler, romatizmal belirtiler ve kanserle de hekime ulaştığını söyledi.
Bağışıklık sistemi hastalıkları ile ilgili yeterli farkındalığın olmaması sebebiyle çoğu zaman doğru teşhis konulamadığına işarete eden Prof. Dr. Tezcan “Aileler çocuklarını sırtlayıp hastane hastane geziyorlar. Sık tekrarlayan enfeksiyon ve ateş durumunda immünoloji uzmanına yönlendirilen çocuklara birkaç basit kan testi ile teşhis koymak mümkün olur” dedi.
 
KÖK HÜCRE NAKLİ ŞİFA OLUYOR
 
Ağır bağışıklık yetersizliği olan PIY hastalarının sağlıkla hayatını devam ettirebilmesi için erken dönemde kök hücre nakli yapılması gerekiyor. Prof. Dr. Necil Kütükçüler “Uygun vericiden alınan kök hücre erken nakledildiğinde çocuklar tamamen sağlığına kavuşuyor. Kök hücre nakli ilk 6 ay içinde yapılırsa organ hasarları yüzde 90 oranında daha azalıyor. Bebekliğinde kök hücre nakli yaptığımız bir gencimiz geçtiğimiz günlerde avukat
çıktı ve 24. yaş gününü kutladı” dedi.
Kaynak: www.turkiyegazetesi.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title