Prematüre bebeklerde Hepatit B aşısına dikkat!

Doğum ağırlığı 2000 gramdan düşük olan bebeklerin aşıları geciktirilir, aşı uygulaması vücut ağırlığı 2000 g veya bebek 1 aylık olunca yapılır.

Düşük doğum ağırlıklı olanlar da dahil tüm prematüre bebekler çoğu durumda olağan kronolojik yaşlarında aşılanmalıdırlar. Prematüre bebeklerde aşılar zamanında doğan bebeklere uygulandığı gibi tam dozda uygulanmalı ve kesinlikle doz azaltılmamalıdır. Bir bebek 2 aylık olduğunda, difteri ve tetanoz toksoidleri ve aselüler boğmaca (DTaP), Haemophilus influenza Tip B (Hib) konjuge aşısı ve inaktif poliovirus aşısı (inaktif çocuk felci aşısı-IPV) dahil bu yaş için rutin olarak planlanmış aşılar uygulanmalıdır.

Hepatit B aşısı normalde bebeklere doğumda uygulanmaktadır. Prematüre bebeklere Hepatit B aşısı uygulanmasında ise bazı kurallar vardır. Eğer premature bebeğin annesi hepatit B taşıyıcısı ise, yani annenin hepatit B yüzey antijeni pozitif (HbsAg (+) ise, premature bebek doğum yaşı ve kilosu ne olursa olsun doğumda mutlaka hepatit B aşısı olmalıdır. Bu bebeklere aynı zamanda hepatit B aşısının yapıldığı bölgeden farklı bir bölgeye uygulanmak koşulu ile eş zamanlı olarak doğumdan sonraki 12 saat içinde Hepatit B İmmünglobulin (HBIG) uygulanmalıdır. Eğer premature bebeğin annesi Hepatit B taşıyıcısı veya hepatit B hastası değilse bu durumda, doğum ağırlığı 2 kg’dan daha az ve annelerinde HBsAg- negatif olan prematüre bebeklerin aşılanması bebek 2 kg veya daha fazla olmuşsa hastaneden çıkmadan hemen öncesine ya da diğer aşıların verildiği yaklaşık 2 aylık olduğu zamana kadar ertelenmelidir.

Kaynak: prematureyiz.com

Prematüre bebeklerde Hepatit B aşısına dikkat!
4 (80%) 1 vote


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title