Bebeklerin diş çıkardığı nasıl anlaşılır?

Bebekler genellikle 6-7 aylıkken alt kesici başta olmak üzere dişleri çıkmaya başlıyor. Bu bebekten bebeğe değişiklik gösterebiliyor. Örneğin bazı bebeklerin dişleri 4 ay civarında çıkmaya başlarken, bazı bebeklerde ise 9 veya 15 aydan sonra da çıkabiliyor.
 
ANNELER İLK DİŞİ NASIL FARK EDER?
 
Ebeveynler, bebeklerinin diş çıkardığını ilk olarak huzursuzluklarından fark ediyor. Ateş, ishal, iştahta azalma, kilo alımının durması, uykusuzluk, öksürük, kaşıntı gibi belirtilerinde ortaya çıkmasıyla birlikte anne ve babalar panik oluyor. Ailenin ilk yapması gereken şey, bu belirtilerin başka bir hastalığı işaret edip etmediğinin belirlenmesi için bir çocuk doktoruna başvurmak. Zaten doktorunuz size bebeğinizdeki sıkıntıların sebebini yaptığı tetkiklerin sonucunda söyleyecek.
 
Ancak eğer bebeğinizde başka bir hastalık olmadığına eminseniz, diş çıkartıp çıkartmadığını ağızdaki salya artışından, dişin çıkmaya çalıştığı damak bölgesindeki kızarıklık veya şişkinlikten, etraftaki nesneleri ağzına götürmesinden, 38 derecenin üstüne çıkmayan ateşten anlayabilirsiniz.
 
Bebeğinizin bu zorlu dönemde yanında olduğunuzu hissetmeye ihtiyacı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Eğer bebeğinizi rahatlatmak istiyorsanız temiz ve soğuk bir bezle damağına masaj yapmanızda fayda var.
 
Yine bebekler diş çıkartırken iştahsızlık sorunu ile karşılaşıldığının altını çizen uzmanlar, meyve püreleriyle ve su takviyesiyle bebeğinizin ihtiyaçlarınızı gidermeniz gerektiğini hatırlatıyor.
Kaynak: www.haberingundemi.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title