Oyun alanlarındaki büyük tehlike!

Çocukların keyifle oynadıkları top havuzlarında sağlık kurallarına dikkat edilmiyor. Her gün yıkanması gereken toplar, birçok yerde yıkanmıyor. Bu, çocuklar için büyük risk anlamına geliyor.
Bu sorunun farkına varanlardan birisi, 1980-1991 yılları arasında Birleşmiş Milletler bağlı UNICEF’te çalışan Yılmaz Zengerz oldu. Zenger, Kanada hükümeti tarafından desteklenen “Communication For Health” ve “Comunucating Health” başlıklı belgeselleri hazırlarken fark ediyor top havuzlarının taşıdığı büyük riski. Tehlikeyi fark ediyor ama hemen arkasından bunun sadece havuz sahibi kuruluşlara ulaşılarak çözülemeyeceğini de fark ediyor.
 
Sosyal sorumluluk
 
Şöyle diyor Yılmaz Zenger: “Bu yüzden bunun bir sosyal sorumluluk projesi haline gelmesinin şart olduğunu düşündüm. Zira bu, top havuzunda oynayan çocukların sağlığı ile doğrudan ilgili ve hassas bir konu. Ebeveynlerin bu konuda doğru bilgilendirilmeleri gerekiyor. Ne yazık ki ülkemizde alışveriş merkezleri başta olmak üzere birçok mekânda bu tür top havuzları olmasına karşın bu toplar yıkanmıyor.”
Zenger, biraz soruşturunca rengarenk topların yıkanması için özel makineler üretildiğini, bunların da yurt dışında 10-15 bin dolar civarında satıldığını öğreniyor. Bunun üzerine, oturup kendisi bir top yıkama makinesi yapıyor: “Ben bu makineyi nasıl daha akıllıca tasarlanabileceğimi düşünmeye başladım. İki adet motor ve bakteri öldürücü ampul dışında hemen her şeyi kendi olanaklarımla üretebileceğim şekilde yeniden tasarlayıp üretim maliyetini çok aşağılara çekebildim.”
 
15 dakikada 1500 top
 
Zenger makineyi beş bin lira civarında bir paraya mal ediyor. Top yıkama makinesi ithal eden Beril Ötügen’in verdiği bilgiye göre, top havuzu sahiplerinin çoğuna ulaşıldığı halde sadece iki firma ilgi göstermiş.
 
Tifo salgınına bile yol açabilir
 
KOCAELİ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nilay Etiler, bu tür ortamlarda hijyene dikkat edilmediği takdirde pek çok salgın hastalığın ortaya çıkabileceğini belirterek, şunları söyledi: “Bu tür ortak oyun alanlarında mutlaka hijyen şartlarına uyulmalıdır. Aksi takdirde, temasla bulaşan bütün deri hastalıkları bakteri, virüs ve parazit aracılığıyla geçebilir. Ayrıca böyle bir ortam, mide-bağırsak hastalıklarının bulaşması için de son derece elverişlidir. Çünkü çocuklar elleriyle oynamakta, eller de sık sık ağza gittiği için tehlike oluşturmaktadır.”
 
Kaynak: Hürriyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title