Ninni iyileştiriyor!

Bebeklere ninninin etkisini araştıran uzmanlar yeni bulguyu anlattılar. Kurt Medya yayınları Dış Haberler Sorumlusu ve Yazarı Güler Demir, geleneksel diye nitelediğimiz bebekleri sallamanın ve onlara ninni söylemenin etkilerini yazdı. Londra’da Great Ormond Street Hastanesi’nde yapılan bir araştırmada 3 yaşının altında kalp ve solunum yolları rahatsızlıkları olan 37 hasta üzerinde bir deney uygulanıyor. Her biri on dakika süren bu oturumlardan birinde bir grup bebeğe hikaye kitabı okunuyor, diğerine ninni söyleniyor ve bir diğer grup bebek ise yalnız bırakılıyor. Deney sonucunda kendilerine kitap okunan ve yalnız bırakılan grupla, ninni söylenen grubun durumu karşılaştırılıyor. Sonuç oldukça ilgi çekici çünkü bir kısmı da kalp nakli için bekleyen bu hasta bebeklerden yalnızca kendilerine ninni söylenenlerin kalp atımlarının önemli ölçüde rahatladığı ve acılarının azaldığı keşfediliyor.
 
Araştırmanın yürütücülerinden Roehampton Universitesi’nden Profesör David Hargreaves’e göre bu deneyim bebeklerin müzikten fiziksel olarak olumlu biçimde etkilendiğini göstermekte. Araştırmanın hala ilk safhalarında olduğunun altını çizen Profesör Hargreaves, müzik terapisinin acıya karşı uyuşturucu etki yapan hapları kullanmaktan çok daha ucuz bir yöntem olduğunu da ekliyor.
 
Bebeklere ninni söylemenin eski ve geleneksel bir yöntem olduğunu hepimiz biliriz. İşte bu yöntem; yani ninni, bebeğin fizyolojisi ve ruh haliyle dış dünya arasında yatıştırıcı bir korelasyon kurulmasını sağlıyor. Düşünür William James’e göre bebeğin dış dünya ile kurduğu ilk iletişimler anlamında yatıştırıcı etki çok önemli çünkü dış dünya bebek için bu ilk tanıştığı anlarda, kocaman, şaşırtıcı ve hatta tehdit edici izlenimler taşıyor.
 
Burada tek etken kaynağın ninni olmadığı, ritmik bir biçimde beşikte sallanmanın da benzer biçimde çok fazla katkısı olduğu ileri sürülüyor. Göçebe toplumlarda sürekli hareket halinde olan annelerin kendilerine bağladıkları bebekler buna kanıt gösterilmekte.
 
Nörolog Tim Griffiths, beynin duygularla bağlantı kurmaktan sorumlu “limbik sistem” denilen kısmında müziğe duyarlı bir bölüm bulunduğunu, müzikle beraber uyarıldığını ve bunun sonucunda da acı üzerinde yatıştırıcı etki oluştuğunu söylüyor.
 
Ninni söyleme geleneğinin tarihte Babiller döneminden de öncesine uzandığını düşünen Profesör David Hargreaves, müziğin, düşüncelerimiz, toplumsal davranışlarımız, duygularımız ve fiziksel tepkilerimize yön veren etkisinin, bebekler üzerinde de endişe halini azaltıcı ve tansiyonu rahatlatıcı niteliğe büründüğünü belirtiyor.
 
Müzik terapisi konusunda uzman Doktor Nick Pickett, özelikle canlı müziğin acı ve ağrıları azaltmada daha etkili olduğunu ileri sürerek bebeklerin ve küçük çocukların önce şarkıcının sesine daha sonra enstrümana tepki verdiğini, birden fazla enstrümanın ise kafa karıştırıcı ve daha az etkili olduğunu sözlerine ekliyor.
Kaynak: http://www.guncelposta.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title