10 adımda tuvalet eğitimi…

1) Ona bir lazımlık alın ve bir süre odasında tutarak, alışmasını sağlayın. İncelemesine ve isterse tabure gibi kullanmasına izin verin.
 
2) Hangi saatlerde tuvalet ihtiyacını giderdiğini belirleyerek, o zaman dilimlerinde lazımlığı kullanmasını sağlayın. Örneğin, her sabah uyandığında ya da yemek sonrasında…
 
3) Tuvalet ihtiyacı geldiğinde bunu sizinle paylaşmasını sağlayın ve o anlarda lazımlığı kullandırın.
 
4) Lazımlıkta oturmak onu huzursuz ediyorsa mutlaka yanında olun. Birlikte kitap okuyun ya da şarkı söyleyerek bu aktiviteyi eğlenceli hale getirin.
 
5) Onu lazımlık kullanarak tuvaletini yapmaya teşvik etmek için her olumlu hareketini takdir edin ancak ödülü abartmayın. Küçük ama yaptığının doğru olduğunu gösterecek hediyeler verin.
 
6) Yanında siz olmadan da lazımlığı rahatça kullanabileceği, kolay giyilip çıkartılabilen kıyafetler giydirin.
 
7) Lazımlığı kullanmak istemezse kendi haline bırakın ama kızmayın. Gerekirse tuvalet eğitimine bir süre ara verin.
 
8) Bir süre sonra lazımlığı banyoya taşıyın ve ona nedenini anlatın. Sonraki aşamada lazımlık yerine tuvalet adaptörü kullanmaya başlayın.
 
9) Saat 18.00’den sonra fazlaca su ve benzeri sıvılar tüketmesine izin vermeyin. Yatmadan önce mutlaka tuvalete götürün.
 
10) Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanması için geceleri bez bağlamayın. Bunun yerine yatak koruyucu örtüler kullanın. Yaşanabilecek küçük kazalarda ona kızmayın, ceza vermeyin.
 
Bu dönemde taşınma, yeni bir kardeşin doğumu gibi sizin ve çocuğunuzun dikkatini dağıtacak etkenlerden uzak durmaya özen gösterin.
 
Kaynak: Formsanté Dergisi Mayıs 2013 Sayısı
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title