Doğum sıranız, karakterinizi de etkiliyor!

Hiç kardeşiniz var mı? İlk doğan, ortanca veya ailenin en küçüğü olmak tahmin ettiğimizden daha önemliymiş.
 
Eğer tek çocuksanız büyük ihtimalle başarılı olmanız gerektiği baskısını hissediyorsunuzdur.
 
Bir klişe tek çocuk olan kişilerin mükemmeliyetçi olduklarıdır. Aynı zamanda bu kişiler dikkat isteyen ve hem ebeveynlerinden hem de sevdikleri kişilerden onay almaya ihtiyaç duyar olarak bilinir. Ama tabii dediğimiz gibi bu bir klişe.
 
Kardeşleri olan çocuklar için doğum sırası aslında gerçekten önemli. Bu tabii ki bir çocuğun kişiliğini etkileyen faktörlerden sadece biri. Diğer faktörler yetiştirilme tarzı, genleri ve sosyal ve fiziksel çevresi.
 
Doğum sırası üzerine bini aşkın araştırma yürütülmüş durumda. Ama 1970’lerden beri yürütülen bu tür çalışmalar genel olarak hep psikologlar arasında anlaşmazlıklara yol açmıştır. Ama bu çalışmalar arasında tutarlık gösteren şeyler de var. Çoğu kişi araştırmalar arasındaki tutarsızlıkların nedeninin aslında her çocuğun büyürken farklı yönlerde ebeveynlerinin dikkatini çekmeyi öğrenmesi olduğunu düşünüyor.
 
En büyük çocuk en çok baskı hisseden çocuktur.
 
Konu üzerine kitabı olan psikolog Kevin Leman ilk doğanların ulaşması gereken daha fazla hedef olduğunu açıklıyor. Çocuk sayısı yükseldikçe ebeveynler daha az talepkar oluyorlar.
 
Bu yüzden ilk doğan çocuklar genel olarak başarılı olup liderlik yapmayı seviyor.
 
Ortanca çocuk aile bireyleri arasındaki barışı korur.
 
Ortanca çocuk genel olarak sadakatli olarak bilinir. Ilıman zihniyetleri vardır ve çok sosyal olabilirler.
 
Ortanca çocuklar ilişkilerinde de sadakatlidir.
 
Bunun nedeni anlamlı insan bağlarına değer vermeleri ve aynı zamanda uzlaşmayı bilmeleridir. Ortanca çocuklar yaşları ne olursa olsun gerçekten arkadaşlıklarına önem verirler.
 
Son doğan çocuklar en farklı kişiliklere sahiptir.
 
Son doğan çocuk genelde yaratıcı olandır ama aynı zamanda başkaldıran da olabilirler. Bunun yanısıra en az ilk doğan çocuk kadar dikkat isteyeceklerdir. Sosyalleşmeyi o kadar iyi bilirler ki zaman zaman manipülatif bile olabilirler.
 
Ama doğum sırası ne olursa olsun her ebeveyn çocuğuna uygun bir şekilde davranması gerekiyor. Her çocuk farklı olacaktır ve her ebeveynin çocuğuna özel olan farklı stratejiler uygulayıp neyin daha iyi işe yaradığını kendisinin belirlemesi gerekiyor.
Kaynak: mynet.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title