Kış gebeleri beslenmenize bunları ekleyin…

Anne adayları kış mevsiminde soğuk hava ve grip salgınları gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle çeşitli zorluklarla karşılaşıyorlar. Hamilelerin kış aylarında daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Koray Altunay, gebelik sürecinde olanların özellikle dikkat etmesi gerekenleri açıkladı.

Kış mevsiminde hamileliğin avantajları ve dezavantajları olduğunu belirten Op. Dr. Koray Altunay, “Vitamin ve mineral kaynağı sebze ve meyve çeşitleri açısından zengin bir süreç olan kış mevsimi sağlıklı bir gebelik için idealdir. Ancak kış mevsimde zorlayıcı hava koşulları hastalıklara ve hamilelik döneminde gribe davetiye çıkardığından hamilelikte kıyafet seçimine dikkat edilmesi gerekir. Gebelik esnasında anne adayının bedensel ve psikolojisi çok önemlidir, eğer sağlıklı bir gebelik geçirirse sonunda sağlıklı bebek sahibi olur” dedi.
HAMİLELER KIŞIN NE TÜKETMELİ?

Hayvansal proteinler: Süt, peynir, et, yumurta, yoğurt.

Bitkisel proteinler: Fasulye, mercimek, kuru baklagiller, barbunya.

Balık: Hamilelerin balık tüketimi çok önemlidir. Çünkü gebe kadınlar 8’inci haftadan sonra bebeğin kemik ve dişleri için yedikleri besinlerden kalsiyum almalıdır. Anne adayının gebeliği sürecinde aldığı demir ve protein bebeğin kas, beyin, diş ve kan yapımında etkili olur.

Kış Meyveleri: C vitamin grubu olarak en zengin mevsimdir. Sebze ve meyveler demir açısından çok yaralıdır.

Kış Sebzeleri: Lahana, brokoli, ıspanak, karnabahar, kereviz, dereotu, patates, havuç, turp ve kabak hamilelerin tüketmesi gereken gıdalardandır.

Su: Artan metabolizma nedeniyle sıvı ihtiyacı artar. Susama hissi olmasa bile bol bol su içilmesi gerekir. En sağlıklı sıvı sudur.

Kaynak: haberturk.com

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title