Çocuklar babalarına mı benziyor?

ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; babalardan çocuklara aktarılan genler, anneden geçenlere göre daha baskın oluyor. Araştırmaya göre; her ne kadar anne ve babadan eşit sayıda DNA aktarılsa bile babadan geçen genler yetişkinlikte, özellikle sağlık açısından daha baskın rol oynuyor. Genetik hastalıkların tedavi yöntemleri açısından büyük önem taşıdığı belirtilen araştırmayı konunun uzmanları değerlendirdi.
 
“Erkeklikte baskındır”
 
Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Yaman SAĞLAM:
 
Böyle bir genelleme doğru değil. Bazı özellikler olabilir ama bütün genler için böyle bir şey demek mümkün değil. O zaman bütün babaların çocukları babalara benzer, kimse annesine benzemez. Sağlık açısından da baskın olduğu doğru değildir. Araştırmada bence belirli bir konudan bahsediyordur. Özellikle erkekliği ilgilendiren bir konuda baskınlık olabilir ama bütün özellikler için böyle bir şey söz konusu olamaz. Böyle bir şeye katılmam akılcı değil. Genetik hastalıkların tedavisinde genlerin kimden geçtiğini bilmek önemli. Bazı hastalıklar babadan kız çocuklarına, bazı hastalıklar anneden erkek çocuklarına, bazıları ortak geçiyor. Her birinin etkinliği ayrı. Örneğin anne kas hastalığı için taşıyıcı olup erkek çocuğuna geçirirse oğlu kas hastası oluyor. Tedavisi açısından böyle bir bulguya ulaşmak önemli. Bu şekilde genetik hastalığın kalıtsal olarak çocuklara geçmesini engelleyebiliyoruz.
 
“HASTALIKLARA GÖRE DEĞİŞİR”
 
Çocuk Hematoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Duran CANATAN:
 
“Babanın genleri genel olarak daha baskın, anneden geçen genler daha çekinik olur” diye bir şey yok. Bazı genler baskın geçer, bazı genler çekinik geçer. Eğer araştırma genetik hastalıklar üzerineyse, hangi hastalıklar üzerinde çalıştıklarını bilmek gerekir. Çünkü baskın gen hastalıklara göre değişir.
 
“BABA GENİ ÜSTÜN DEĞİLDİR”
 
Doç. Dr. Gülay Başkaya CEYLANER:
 
Böyle bir şey yok, bebek oluştuğunda 23 kromozom anneden, 23 kromozom babadan gelir; eşit orandadır. Bu genlerin bir kısmı anneden, bir kısmı babadan geçince aktiftir, bazı genlerde böyle bir özellik vardır. Mesela bazı genlerde de anne üstünlüğü vardır, baba üstünlüğü yoktur. Bazı hastalıklar bir sonraki nesle daha artarak geçer. Bunların bir kısmı babadan geçerken, bir kısmı da anneden geçer. Bir baskınlık söz konusu değil burada. Dominant hastalıklar vardır; evebeynlerin birinden bozuk gen gelmesi yeterlidir ama bu anne ya da baba fark etmez her ikisi de olabilir, genin aktivitesi önemlidir. Söz konusu araştırmanın doğruluğunu gösteren hiçbir veri yok şu an için elimizde. Bu araştırmada bahsettiği gibi babanın genlerinin çocuk üstünde baskın olması söz konusu değildir.
Kaynak: http://www.haberturk.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title