İleri yaşta gebelik planlıyorsanız…

İleri yaşta gebelik ve dikkat edilmesi gereken hususlar oldukça önemli. Özellikle son yıllarda ilk doğum yaşının ilerlemesi ile birlikte kadınların bu konuda öğrenmesi ve dikkat etmesi gerekenler  var.

Kadınların  çalışma ve sosyal hayat içerisinde  daha fazla yer almaları, eğitim süreçlerini  daha uzun tutmaları ve gelişen hayat şartları son 20 yıl içinde ortalama  gebelik yaşını oldukça yukarılara çekti. İleri yaşta  bebek doğuran, özellikle ilk bebek için 30′lu yaşlarını bekleyen  pek çok kadın mevcut. Tıptaki gelişmelere  paralel olarak gebelik takibindeki gelişmeler  de ileri yaş gebeliklerini teşvik eder bir hal aldı. Uzun yıllar boyunca infertilite nedeni ile tedavi görüp de  çocuk sahibi olamayan pek çok çiftin kısırlık tedavilerinde sağlanan baş döndürücü başarılardan faydalanmak istemeleri de bu artışta önemli rol üstlendi. ABD’de 63 yaşında anne olan bir kişinin yazılı ve görsel basında yer alması yaşı ileri olup da bebek sahibi olmaktan korkan kadınları yüreklendirdi.

İleri anne yaşı dendiğinde 35 yaş ve üzerinde  olan anne adayları  anlaşılmaktadır. Yaş ile birlikte kadının gebe  kalma potansiyelinde azalma  başlar. 40′lı yaşlarda gebe kalma olasılığı %50 civarında azalır. Doğal yöntemlerle gebe kalma şansının azalmasına rağmen infertilite tedavisi ile bu şans %10 kadar arttırılabilir. Bu tedavide  önemli olan yumurtalıkların rezervidir. 40′lı yaşlarda gebelik planlanırken kişinin  genel sağlık  durumu da büyük öneme sahiptir. İleri  yaşta gebe kalan pek çok kadın sağlıklı bebekler dünyaya getirmesine rağmen komplikasyonlar açısından risk, genç anne adaylarına göre oldukça yüksektir.

Riskin hangi yaştan sonra arttığı  konusunda spekulasyonlar vardır. Yaygın olarak  kullanılan 35 yaş kriteri aslında tam olarak doğru değildir. Kadının gebe  kalma potansiyeli ve komplikasyon yaşama riski yaşla  birlikte değişiklk gösterir ancak bu riskler belirli bir yaşta aniden artmaz.

İleri yaş gebeliklerinde  en çok korkulan komplikasyon kromozom anomalisi gösteren bebek doğurmaktır.Bunlardan en sık görüleni zeka geriliği ile birlikte bazı kalp  ve organ anomalileri içeren Down Sendromudur. Ancak gebelik esnasında yapılan prenatal testler, özellikle amniyosentez ve korion villus biopsisi ile bu bebekler tanınabilir. Son  günlerde yararlılığı tartışmalı olsa da üçlü test’te Down Sendromu taramasında yardımcıdır.

 

Kaynak: bebekvegebelik.com

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title