Kendi krem ya da yağlarınızı bebeklerinize sürmeyin…

Bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiş bebeğinizin cildini nemlendirmek için seçeceğiniz kremlerin; paraben, boya ve alkol içermemesine özen gösterin. Bebeğinizin cildini, yetişkinlerin kullandığı, kimyasal maddeler içeren nemlendirici ve kremlerden uzak tutun…

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Zeynep Gürbüz, bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

Bebeklerin cildindeki doğal koruyucu tabaka ancak doğumdan sonraki haftalarda gelişme gösterir. Daha sonra da çocuğun tüm yaşamı boyunca gelişimi devam eder. Bebeklerde bulunan doğal asit mantosu, onları mikrop ve bakteri gibi organizmalardan uzak tutar.

CİLDİ SAVUNMASIZDIR
Bebek cildinde bulunan keratin, dış etkenlere karşı bebeğin cildini korur. Böylece yetişkin bir kişinin cildinde bulunan su miktarından daha fazlasını teninde tutmasını sağlar. Bebeklerin cildindeki nem oranı oldukça fazladır ancak yağ bezleri henüz gelişmediğinden ciltleri kolayca su kaybedebilir. Bu sebeple bebeklerin cildi suyu çabuk emer ve daha çabuk nem kaybeder. Ayrıca sıcak-soğuk hava değişimleri ve yaralanma gibi durumlarda ciltleri oldukça savunmasızdır.

Eğer bebeğin cildinde kuruma ve çatlaklar oluştuysa bebek losyonu veya nemlendiriciler kullanılabilir. Ancak günde iki defadan fazla sürülmemelidir. Bebek ve çocuklarda kullanılan nemlendirici ve losyonların seçiminde de çok dikkatli olunmalıdır.

Öte yandan ne yazık ki bazı anneler, yetişkin kremlerini veya nemlendiricileri çocuklarına kullanabiliyor. Oysa ki içerdikleri kimyasal maddeler sebebiyle yetişkin kremlerini kullanmak; çocuklarda ciddi cilt problemlerine yol açabilir. Yetişkin kremlerinde bulunan paraben, alkol, phthalate, sls-sles, boya gibi maddeler; bağışıklık sistemi henüz oturmamış çocuk cildine zarar verebilir. Bu nedenle çocuklara özel kremler ve losyonlar kullanılmalı,

Yetişkinlerde kullanılan güneş koruyucu kremler, cilt tipine göre farklılık gösterebilir. Çok açık tenli kişilerin, esmer tenli kişilere göre daha yüksek faktörlü kremler kullanmaları gerekebilir. Bebek ve çocuklarda ise böyle bir ayrım gözetilmez. Her zaman cildi çok hassas olan bebek ve çocuklar için özel üretilen güneş koruyucuları tercih edilmelidir. Yetişkin kremlerinin içinde bulunan paraben, çinko asit, titanyum dioksit gibi kimyasallar, çoğunlukla güneş ışınlarından korumaz, aksine ışınları cilde yansıtır. Bu nedenle bu tarz koruyucu maddeler içeren kremler, çocuklar üzerinde asla kullanılmamalıdır.

 

Kaynak: Sabah.com.tr

 

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title