Bebeğin tırnağı nasıl kesilir?

Bebeklerin kendilerini tırmalamasına sık rastlanır. Hatta bunun için çeşit çeşit eldivenler alınır, takılır. Anneler genelde bebeklerin tırnaklarını kesmekten çekinir, şeklini bozmaktan, bebeğe zarar vermekten korkar.

Bebeğinizin tırnakları sizin tırnaklarınızdan daha yumuşak ve kırılgan olsa da keskin olduklarını unutmamalısınız. Yeni doğan bebeğiniz kaslarına hakim olamadığı için kendi yüzünü veya sizin yüzünüzü sık sık çizebilir. Bu nedenle gerekli sıklıkta bebeğinizin tırnağını kesmelisiniz.

Küçük bebeğinizin tırnakları hızla uzadığı için haftada birkaç kere kesmeniz gerekebilir. Ancak ayak tırnakları için aynı hızla uzamadığı için çok sık kesmeni gerekmeyecektir.

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için en uygun zaman uykuda olduğu anlardır. Ya da banyodan yeni çıktığı zamanlarda da tırnaklarını kesebilirsiniz çünkü o anlarda tırnakları çok yumuşak olacaktır. Bebeğinizin tırnaklarını keseceğiniz mekanın yeterince aydınlık olmasına dikkat etmelisiniz ve mutlaka bebekler için üretilmiş tırnak makaslarını kullanmalısınız. Bebeğinizin ellerini sabit tutarak, parmak uçlarını bastırarak ve derisini kesmemeye dikkat ederek tırnaklarını kesebilirsiniz.

Bebeğinizin el tırnaklarını yapısına uygun olarak kavisli keserken, ayak tırnaklarını düz şekilde kesmelisiniz. Eğer bebeğiniz bir türlü rahat durmuyorsa mutlaka yanınızda biri olmalı ve bebeğinizi oyalamalıdır. Eğer yanlışlıkla parmağını kesecek olursanız sakin olun ve kanayan kısmı bir bezle sarın. Zaten kanama birkaç dakika içinde duracaktır.

 

Kaynak: bebek.com

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title