Bebeğin kendi kendini beslemesi, BLW nedir?

Ek gıdaya geçiş döneminde bebeğini beslemeye alışması kolay değildir. Bir yandan ne yedirmeliyim sorusu sorulurken, diğer yandan da nasıl yedireceğini düşünür anneler. Az mı yedi, çok mu verdim, kaşık büyük mü, kusar mı, gaz yapar mı, hazmeder mi, pişik yapar mı…? Bu sorulara son zamanlarda ek gıdayı yedirmenin yöntemi de eklendi. BLW nedir?

(Baby Led Weaning / BLW) Ek gıdaya geçiş döneminden itibaren bebeğin kendi kendini beslemesi olarak tanımlanabilir. Bebeğin yiyebileceği bir yemeği, bir tabakla önüne vermek ve sonra da yemesine fırsat oluşturmak diye özetlenecek bir yöntem olan BLW biraz sabır gerektiriyor.

Bebeğe çok geniş bir eğlence ve keşif alanı sunan bu yöntem annenin çok dikkatli ve sabırlı olmasını da gerektiriyor. Bebek 6 aylık olduktan ve dik oturmaya başladıktan sonra başlanabilecek bu yöntemde önemli bir diğer detay bebeğin aile ile birlikte masaya  oturması. Aile fertlerinin yemeği ağzına götürmesini görmesi. Bebeğe vereceğiniz gıdalar haşlanmış olabilir. Kaşıkla yenebilecekleri annenin kaşığın ucundan tutarak bebeğin ağzına götürmesine fırsat vermeli. Kahvaltı ve yoğurdu bebeğiniz eliyle de yiyebilir. Her üç günde bir yeni bir gıda ile tanıştırılabilir bebek.  Ancak bu süre içinde yediklerinin bebeğe alerji yapıp yapmadığı mutlaka gözlenmeli.

Bu yöntem bebeğin her şeyi yemesine, eliyle yediği için daha fazla tad almasına, doyduğunda yemeği bırakmasına yardımcı olur.

 

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title