Bebeğiniz yılda iki defadan fazla kulak iltihabı oluyorsa…

Kulak ağrısı önemli bir ağrıdır. Basit bir ağrı gibi geçiştirilemez. Kulak ağrısı kulak zarının hareketiyle oluşan bir ağrıdır ve özellikle diş ağrısı gibi tuttuğu zaman mutlaka kişiyi ciddi anlamda yorar. Kulak iltihabında belirtiler nelerdir?

Kulağı çekiştirme
Uykuda bağırarak uyanıp ağlama
Gece huzursuzluğu
Kulak akıntısı (Sarı veya yeşil renkte olabilir ve her bebekte oluşmayabilir.)
İştahta azalma
Kulak enfeksiyonları gastrointestinal sistemi etkileyebileceğinden Kusma
Akıntının pis kokusu
Kulak tıkanıklılığı
İşitme azlığı

Kulak ağrısını önemseyin. Bebeğiniz derdini ancak hareketleri, huzursuzluğu, başını hızla sağa sola çevirmesi ve ağlaması ile anlatacaktır.  Onun tepkilerini sürekli gözleyin. İlk şikyetlerde kulakta hafif bir ödem vardır ve o gece şiddetlenebilir. Hafif ağrılarla gider ama gözden kaçan orta kulakta sıvı birikimi bebeğinizin işitmesini azaltacaktır.

HANGİ DOKTORA GİTMELİYİM?

Bebeğinizin kulağı ağrıyorsa hem çocuk hem de KBB uzmanına başvurabilirsiniz. Fakat çok sık kulak problemi oluyorsa veya problem tedaviye cevap vermiyorsa bir kulak burun boğaz( KBB) doktorunun görmesi yerinde olacaktır. Kulak iltihabının olması ya da yılda bir iki defa olması çocuk doktorunun çözebileceği problemdir.
Fakat her ay olması, olup da geçmemesi, tedaviye dirençli olması veya dış kulak problemlerinden dolayı zarın görülememesi, akıntının birikmesi, dış kulak yolunun şişmesinden dolayı bir rahatsızlık varsa bu durumu çocuk doktorları bunu tam olarak çözemeyebilir. Bu bakımdan işitme ile ilgili testler ve diğer destek tedavi için kulak burun boğaz hekimlerinin mutlaka görmesi gerekmektedir.

 

Kaynak: sabah.com.tr

 

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title