Emzirirken diyet yapılır mı?

Doğumdan sonra eski kilosuna dönmek her kadının hayalidir. Hem emzirmek hem de kilo vermek hayal mi? Uzmanlar emzirmenin zaten kalori yaktırdığını söylüyor. Diyet yapmadan dikkat edilmesi gerekenleri bilmek, toparlanmaya yardımcı olabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Sait Halil, emziren annelerin nasıl beslenmesi ve nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

Emzirme süresi içinde zayıflama diyeti yapılmamalıdır. Ancak çok aşırı miktarda tatlı, hamur işi ve karbonhidrat tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu dönem gebelik kadar yorucu ve anne için besin gereksiniminin arttığı bir süreçtir. Bu nedenle diyet yapmaktan kaçınılmalıdır.

EMZİRME DÖNEMİNDE KİLO VERMEK HAYAL Mİ? Anne lohusalıktan hemen sonra eski vücut ağırlığına dönmek için acele etmemelidir. Çünkü bu süre 6 ay sürebilir. Bebeğinizi emziriyorsanız eski formunuza daha kolay dönersiniz. Gebelik sırasında ne kadar kilo alındığının da önemi vardır. Anne aşırı kilo aldıysa, her ay 2 kilo kaybedebilir. Ayda 2 kilodan daha fazla kilo kaybı doğru değildir.

ANNE DOĞUMDAN KAÇ AY SONRA ZAYIFLAMAYA BAŞLAR? Bebek doğar doğmaz anne ortalama 5-6 kilo birden kaybeder. Bunun içinde bebeğin, bebeğin eşi plasentanın ve bebeğin suyunun ağırlıkları vardır. Annenin vücudundaki su yükünü kaybetmesi ise büyük ölçüde ilk 6 haftada (42 gün içerisinde) meydana gelir. Daha sonra bu durum ilk 6 ay içinde devam eder ve ortalama anne adayı aldığı kiloların hemen tümünü 6 ay bitiminde verir.

ANNE DOĞUMDA ÖNCEKİ KİLOSUNA NE ZAMAN DÖNER? Anne doğumdan önceki kilosuna doğum sonrası 6 ayda döner. Tabii bu durum gebeliğinde ideal sınırlarda kilo almış, lohusalık döneminde dikkatli ve dengeli beslenmiş anneler için geçerlidir. Hamilelikte aşırı kilo almış ve lohusalıkta da dikkat etmemiş annelerde bu kiloları vermek o kadar da kolay değildir.
Kaynak Hüriyet Aile

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title