Bebeklere yapılmaması ve yaptırılmaması gerekenler…

Çocuklarınız için yapamayacağınız bir şey yoktur değil mi? Hele ki konu çok küçük olan bebeğimiz ise.. Onlar için her şeyin en iyisini ister; en temiz en sağlıklı, en kaliteli şeyleri almaya ve yapmaya çalışırız. Ancak bazen bilmediğimizden, bazense ‘Aman! bir kereden bir şey olmaz’cılığımızdan yaptığımız yanlışlar bebeklerimizi ciddi risklere sokabilir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Dr. Ceyda Ekiz, bebeklere yapılması gerekenleri açıklıyor.
 
Bebeğinizin Emziğini Ağzınıza Sokmayın
 
Bazı anneler yer düşen veya giysilerin tüyleri üztüne yapışmış emzikleri temizlemek amaıyla ağızlarına sokup vermektedirler. Oysa bebeğin flora denilen ağız içi bakteri içeriği yaşla birlikte olgunlaşır.Annede varlığı olası diş çürüğü ağız içi enfeksiyon veya solunum yolu enfeksiyoları kolaylıkla bebeğe geçebilir. Yere düşen emziği yalamak yerine kaynamış su veya içme suyu ile durulamak gerekir. Aynı şekilde bebeğinizin yemek yediği kaşığıda ağzınıza sokmayınız.
 
Sivilceleri Sıkmayın
 
Yeni doğan bebeklerde doğumda veya ilk bir kaç ay içinde ‘infantik akne ‘denilen yeni doğan sivilceleri görülebilir. Bu sivilcelerin sıkılması doğru değildir. Yeterince olgunlaşmayan veya kolay tıkanan yağ bezelerinin, anneden geçen hamilelik hormonları nedeniyle akneye neden olduğu görülmektedir. Travmatik temaslar, hatta sert battaniyeler bile hassaslaşmış bebek cildi için önerilemez. Bebeğin normal cilt temizliği ve banyosu yaptırılarak sivilcelerin kendiliğinden beklenilmeli eğer geçmezse doktora gösterilmelidir.
Kalın Giydirerek Soğuk Algınlığı Riskini Artırmayın
Toplumumuzdaki genel eğilim özellikle de anneanne ve babaanne alışkanlıkları maalesef bebekleri oldukça kalın veya kat kat giydirmekten yana.. Sebebi ise, bebeklerin bizlerden daha fazla üşüyeceği düşüncesi. Bebeklerin yağ dokusunun erişkinden az olduğu ve ısı farklarına karşı daha duyarlı olduğu doğrudur. Ama günümüzde ilk günlerden itibaren bebeğin belli ölçülerdeki sıcaklıklara karşı kendini savunabileceği görüşü ağırlık kazanmıştır. Aksine kalın giydirip terlemesi bebek için soğuk algınlığı riskini artırır. Bebekler için pamuklu rahat giysiler tercih edilmelidir.
 
Kundaklamayın
 
Kundak, bebeklerin bacaklarının düzgün olması için ve bebeği daha sıcak tuttuğuna inanıldığı için kullanılmış geleneksel yöntemdir. Ancak modern tıp bebek bebek hareketlerini kısıtlayan ve kalça gelişimini olumsuz etkileyecek kalça çıkığı riskini artıran bu yöntemi onaylamıyor. Bebekler rahat ettirebilecekleri bollukta mümkün olduğunca hafif giysiler giydirmeliyiz.
 
Havaya Atarak Oynamayın
 
Küçük bebekleri oynamak ve sevmek amacıyla havaya atmanın ve sarsmanın aşırısı doğru değildir. Çünkü bebeklerin boyun ve omurgayı destekleyen kasları yeterince gelişmemiştir.
 
Uyuturken Aşırı Sallamayın
 
Aşırı sallamanın bebeklerde ‘bebek sallama sendromu’ beyin zar veya damarlarında yırtılmaya, kanama şeklinde tarif edilen tabloya yol açabildiği saptanmıştır. Yine de sallanmaya ihtiyaç duyan bebeklerin küçük titreşim veya salınım yapan beşiklerle ya da bacakta ılımlı, hafif şekilde sallanma yoluyla rahatlatılabilceği düşünülmektedir.
 
 
Geceleri Aydınlık Odada Uyutmayın
Karanlıkta melatonin hormonu daha fazla salgılandığı ve hormon hipofiz bezinden büyüme hormonu salgısı uyardığı için bebeklerin karanlık ve sessiz ortamlarda uyutulmaları önerilmektedir. Ancak gece ve gündüz farkındalığı yaratmak için gün içi uykularda fazla sessiz loş ortam yaratılması önerilmez. Gündüz uykularında siz günlük aktivitelerinize normal olarak devam etmelisiniz.Ancak gece uykusu için karanlık ve loş ayrıca da sessiz ortamlar sağlayınız.
 
6 Aydan Önce Ek Besin Vermeyin
 
Bebekler için en doğal ve iyi besin olan anne sütünün ilk 6 ay bebeğin besin gereksiniminin tümünü karşıladığını artık herkes biliyor. Ancak yine de toplumumuzda bebekleri erken ek besinlerle tanıştırmak konusunda bir eğilim olduğu da bir gerçek… Oysa erken ek besin; alerji, kabızlık, kusma, ishal gibi sindirim sistemi problemlerini de beraberinde getirebilir. İlerleyen aylarda bebek ek besinleri sindirmek için gerekli enzimleri daha yeterli üretebilir ve olası reaksiyonlar daha az görülür. Anne sütü yeterli bebeklerde ek besine mümkün olduğunca 6 aydan sonra geçilmelidir.
 
Bebeğinizi Öpmeyin Öptürmeyin
 
Bebeklerin öpülmesi bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemeiş olması nedeniyle her türlü enfeksiyona açık olan bebeklerde hastalık riskini artırır. Yakın aile fertleri de olsa ikinci kişilerin bebekleri öpmesini ve ellemesini önermiyoruz.
 
Mamasını Bulamaç Gibi Vermeyin
 
Tüm ek besinleri bulamaç gibi alan bebek tat duygusunu ve çiğneme alışkanlığını geliştirmekte zorlanır. Başlangıçta annelere kolay ve cazip gelen bulamaç yöntemi 1 yaşa yaklaşan çocuklarda kabusa dönüşebiliyor. Hep aynı tadı alan çocuk bu tattan bıkıyor ama tekli tatlarla da yabancılık çekiyor ve çiğneyemiyor. Tüm bunlar besini reddetmesine ve iştah problemlerine yol açıyor. Bunu önlemek için ek besine geçilen ilk aylardan itibaren besinler mümkün oldukça az çiftli ve tekli tatlar halinde verilmelidir.
 
Kaynak: mynet.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title