Kadın olmadan bebek olur mu!

Bath Üniversitesi’nden Dr. Tony Perry’nin ekibi, kadın yumurtası olmadan embriyon oluşturdu.
 
İngiliz bilim insanları, kadın yumurtası olmadan embriyon oluşturdu. Bath Üniversitesi’nden Dr. Tony Perry liderliğindeki bir ekip, dişi fare kök hücrelerine sperm enjekte ederek döllenmeyi gerçekleştirdi.
 
Deneyler kapsamında önce fare hücrelerinin kromozomlarının yarısını boşaltıp sahte bir sperm ile hücreyi döllendiğine inandırdı. “Parthenogenote” adı verilen bu sahte embriyonun normalde birkaç gün büyüdükten sonra ölmesi gerekiyordu.
 
Ancak bilim insanları gelişim kaydeden “parthenogenote” embriyonuna bu kez gerçek sperm enjekte etti ve gerçek bir embriyon oluştu. Bu yöntemle laboratuvar ortamında 30 fare yavrusu elde edildi.
 
Yeni yöntemle döllenmenin sadece dişi yumurtası ile olabileceğine dair 200 yıllık bilimsel paradigmanın yıkıldığını belirten Dr. Perry, “Sıradan bir deri hücresi veya vücudun herhangi bir yerindeki dokudan döllenme elde etmek mümkün” diye konuştu.
 
Bugüne kadar geliştirilen üreme tedavilerinde, kök hücrelerden geliştirilen embriyonlar bile nihayetinde kadın yumurtasında dölleniyor ve anneye veya taşıyıcı annenin rahmine yerleştiriliyordu. Yeni bulgular döllenmede “kadın faktörünün” devre dışı bırakılabileceğini gösteriyor.
 
Dr. Tony Perry, ağır kemoterapi tedavisi görüp kısırlaşan kadınların da bu yöntemle çocuk sahibi olabileceğini belirtti.
 
“ÜTOPİK ANCAK BİLİME KATKISI ÖNEMLİ”
 
Op. Dr. Betül Görgen (Medical Park Göztepe Hastanesi Kadın ve Doğum Uzmanı):
Bu araştırma, hücrenin bölünme fazında geçirmiş olduğu süreçlere müdahale etmeyi anlatıyor. Bir anlamda hücreyi kandırmak gibi. Hatta kadını saf dışı bırakan bir çalışma. Araştırma 8-12 haftalık uyarılan hayvanlardan yumurta toplanmasıyla yapılmış. Burada söylenmek istenen, karşı cinse gerek kalmadan üremenin gerçekleşebilmesi. Yani gay bir erkek, erkek partnerinin spermiyle çocuk sahibi olabilir. Birinden sperm alınacak diğerinden ise cilt hücresi. Yani yumurtanın yerini cilt hücresi alacak. Embriyon da yumurta olmadan oluşturulacak. Bu da genetik kodlama ile yapılacak. Partogenesiz dediğimiz eşeysiz üremede de bu denenmişti. Yumurtaya bir hücre verilerek embriyon yapılmaya çalışılmıştı ancak araştırma başarılı olmamıştı. Bu nedenle ütopik bir çalışma. Ancak bilime katkısı da ayrıca önemli.
Kaynak: http://www.haberturk.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title