Kulağını deldirmek için en uygun yaş!

Küpe küçük kız bebeklerde çok sevimli duruyor. Peki kız bebeklerin kulakları ne zaman delinir? Bebeğin kulakları nasıl delinir? İşte yanıtı…
 
Özellikle küçük kız bebeklerde küpe onları olduklarından daha tatlı göstermeye yarıyor. Ama küçük ‘kız bebeklerin kulakları ne zaman delinmeli’ kısmı özellikle atlanmaması gereken önemli bir nokta. Çünkü bebeğin kulağı delindikten sonra bebek bazı riskler altında olabilir. Bu yüzden bebeğin kulağı nasıl delinmeli ve bebeklerde kulak ne zaman delinmeli konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor.
Bebekler kulaklarına takılan küpeyle çok fazla oynayarak kulağa kalıcı zararlar bırakabiliyor. Ayrıca bebekler küpeleri kulaklarından çıkararak burunlarına sokabilir ya da yutabilir ve daha ciddi sonuçlar doğuracak kötü olaylara sebep olabilirler.
 
BEBEKLERİN KULAKLARI NE ZAMAN DELİNMELİ?
 
Bütün bu olumsuzluklar göze alındığında bebeklerin kulaklarının delinmesi için en doğru zamanın 4 yaşından sonra olduğu belirtiliyor. Çünkü 4 yaş sonrası bebekler artık kulaklarına takılabilecek küpenin varlığını bilerek, ebeveynlerin öğretilerini dinleyecek durumda oluyorlar.
 
BEBEKLERDE KULAK NASIL DELİNİR?
 
Bebeklerin kulakları öncelikle mutlaka bir hastanede ya da eczanede yani steril bir ortamda delinmeli. Böylece bebeğin enfeksiyon kapma ihtimali azalıyor.
 
Kulak delinme işleminde bebeğin başının sabit tutulması gerekiyor. Eğer bebek aşırı tepkiler gösteriyorsa kesinlikle bu işlem ertelenmeli.
 
Bebeklerde kulak delme işlemi sırasında işlemi yapacak kişinin ellerinin muhakkak temiz olması gerekir. Aynı zamanda bebeklerin de kulak memesi temiz olmalıdır.
 
Delinecek olan bölge tespitinden önce kulak memesi soğuk spreyle uyuşturulmalıdır. Delme işlemi başladığında ise doğru bölge tespit edilmeli ve kulak delme işlemi sona ermelidir.
 
BEBEKLERDE KULAK DELİNDİKTEN SONRA NE YAPILMALI?
 
Delme işlemi tamamlandıktan sonra ortalama iki hafta boyunca bebeğin kulak memesi bakımı yapılmalıdır. Bu bakımı yapacak kişinin ellerinin temiz olması ilk şartlar arasında. Kulak memesine dokunulmadan küpe çevrilerek yerinden oynatılmalı ve kulak memesinin arkası ve önüne, antibakteriyel krem ve solüsyon uygulanmalıdır.
Kaynak: http://www.haberturk.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title