Yeni doğan bebeğin göbek bağı acır mı?

Özellikle ilk defa anne baba olanlar için hem heyecanlı hem de ürkütücü bir süreç olan yeni doğan bebek bakımı, aslında sanıldığı kadar korkutucu değil. Uzmanlar, yeni doğanların çok hassas olan tenlerine uygun ürünler kullanılarak, sürecin kolaylıkla atlatılabileceğini söylüyor.
 
Toker Bebe’nin Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Toker, dokuz aylık heyecanlı bekleyiş sonrası ailelerin, bebeklerini kucaklarına aldıkları ilk dakikadan itibaren bilmedikleri bir döneme girdiklerini ifade etti.
 
Sürecin özen ve dikkatle kolayca atlatılabileceğini kaydeden Toker, “Öncelikle aileler, özellikle yeni doğan dönemi boyunca kullanılacak ürünlerin bebeklerinin sağlığı üzerinde ciddi etkisi olacağını unutmamalı. Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas olduğundan, cilt bakımı ve hijyen konusunda anne ve babalara büyük sorumluluklar düşüyor. Doğum sonrası kuru bir cilde sahip olan bebek cildinin nem oranı, çinko oksit içeren kremler, nemlendirici bebe yağı veya losyonlar yardımıyla dengelenmeli. Ayrıca bebeğin hareketlerini kısıtlayacak, dar ve kalın giysilerden kaçınılarak, daha çok pamuklu ürünler tercih edilmeli“ dedi.
“ Göbek bağı bakımı sırasında bebeğin canı yanmaz”
 
Doğum sonrası göbek bağı bakımında tedirginlik yaşayan ebeveynleri rahat olmaları konusunda uyaran Toker, şunları söyledi:
 
“Bu bölgede sinir olmadığından, göbek bağının bakımı sırasında bebeğin canı yanmaz. Hava ile temas ettiğinde kuruyan göbek bağı, bez değiştirilirken dışarıda bırakılmalıdır.
 
Göbek düşene kadar enfeksiyon riskini önlemek için yüzde 70 Alkol solusyonu ile günde iki, üç defa veya her bez değiştirildiğinde pansumanla temizlenmelidir. Göbek bağı 7-14 gün içinde kendiliğinden düşecektir. Bu süre içerisinde bebeğin temizliğinin duş şeklinde veya ıslak bir bez yardımıyla gerçekleştirilmesini öneriyorum.“
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title