Meme ucunuz böyleyse dikkat!

Vücudunuzda gerçekleşen küçük değişimlerin oluşumunu sürekli kontrollerle görebilirsiniz. Bu değişimler sağlığınızla ilgili önemli ipuçları olabilir. Ciddiye almalısınız. Meme uçu çevresindeki derinizde ani büzüşmeler ve ufak çukur ve çatlaklar fark ederseniz, bu durum ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.
 
Göğüsteki akıntı genellikle normaldir Hamile ya da emzirme döneminde olmasanız bile, meme uçlarında akıntı olması genellikle normaldir. Morristown Medical Center’dan göğüs cerrahisi uzmanı Leah S. Gendler’a göre, meme uçları sıkıldığı zaman meydana gelen temiz, süt benzeri ya da mavimsi yeşil renkli akıntılar birçok kadında gözlemlenebilir. Fakat sıvı, meme uçları sıkılmadığı zamanlarda da geliyorsa, tek bir memeden geliyorsa ya da sıvıda kan gözlemleniyorsa, mutlaka bir uzmana görünmekte fayda var. Çünkü bu akıntı iyi huylu bir kistin olabileceği gibi, meme kanseri oluşumunun da belirtisi olabilir.
 
Üçüncü meme ucu yaygın görülüyor Bir hesaba göre, 27.2 milyon Amerikalı, vücutlarında bilmedikleri bir yerde üçüncü bir memeye sahip. Bu olağan dışı meme ucu çoğu zaman cilt lekesi ya da et beni olarak algılanıyor. Üçüncü bir meme ucuna sahip olmak bir sorun oluşturmuyor ve kolaylıkla alınabiliyor. Bu operasyon 30 dakikada tamamlanabiliyor.
 
Egzersizler meme uçlarını yıpratabiliyor Egzersiz sonucunda göğüs uçlarında kızarıklık, pullanma ve/veya döküntü gözlemleniyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Bu durum, Paget hastalığı ya da egzama belirtisi olabilir.
 
Meme ucundaki kıllar oldukça normaldir Meme uçlarındaki minik çukurlar, normal kıl kökleridir. Eğer meme uçlarınızda koyu renkli kıllar bulunuyorsa, dikkatlice yolmalı, kesmeli ya da ağda yapmalısınız. Eğer bu kıl kökleri acılı durumlar yaratıyor, hacimleniyor ya da kaşıntı yaratıyorsa, doktorunuza görünmelisiniz. Çünkü bu durumlar olası bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.
 
Emzirme esnasında meme ucunda ağrı oluşabilir Özellikle emzirmenin ilk birkaç haftasında, meme uçlarında yanma ve zonklama meydana gelmesi ile meme uçlarında çatlakların oluşması en sık rastlanılan sorunlardır. Eğer bu acı devamlılık gösteriyorsa, bir uzmana başvurulmalıdır. Çünkü bebek, memeyi düzgün emmiyor olabilir. Avustralya’daki bir araştırmaya göre Candida adı verilen bir mantardan ya da bakterilerden kaynaklanan meme ucu tıkanıklığı da acıya neden olabilir.
 
Ters meme uçları normal Estetik cerrahi uzmanı Z. Paul Lorenc’e göre kadınların %15’i doğuştan ters meme ucuna sahip. Bu, en basit anlamda dokunun içeriye doğru büyümesinin bir sonucu. Durumun düzeltilmesi ise lokal anestezi altında yaklaşık 1 saatlik basit bir estetik operasyonla mümkün olabiliyor.
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title