En sık kullanılan doğum kontrol yöntemi ne?

Doğum kontrolüyle ilgili yapılan araştırmalar, Türkiye’de doğum kontrolüne ilişkin bilincin halen pek çok ülkeye göre düşük olduğunu ve bugün Türkiye’de her 4 kadından 1’inin kendi isteği dışında gebe kaldığını gösteriyor. Halen Türkiye’de en sık kullanılan doğum kontrol yöntemi geri çekilme olarak belirtilirken, bu yöntemi benimseyen kadınların 4’te 1’i ilk yılda gebe kalıyor.
81 ilden 23 binden fazla kişiyle web sitesi üzerinden doğum kontrol yöntemlerine ilişkin yapılan bir anket sonuçlarına göre ise doğum kontrol haplarında Türkiye’nin yüzde 30’unun hala efsanelere inandığı görülüyor.
Ülkemizdeki mevcut durumu ve dünyadaki trendleri değerlendiren Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, “Doğum kontrolü çocuk sahibi olmamak anlamına gelmez ve anne-bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Plansız gerçekleşen gebeliklerdeki riskleri azaltır ve ailenin mutluluğu için kritiktir” diye konuşuyor.
 
Yeni nesil doğum kontrol yöntemlerinin geliştirildiğinin altını çizen Prof. Dr. Cansun Demir, şöyle devam ediyor:
 
“Yeni nesil doğum kontrol yöntemlerinde östrojen dozları azaltıldı, sivilce ve tüylenmeyi azaltan, cildi güzelleştiren ürünler geliştirildi. Kilo aldırmayan, ödem azaltıcı ürünler piyasaya sunuldu, 28 gün sürekli kullanılan ürünler geliştirildi ve son olarak da doğala özdeş doğum kontrol hapı geliştirildi. Kadınların doğum kontrol hapları ile ilgili yanlış bildikleri gerçekler var, bu vesileyle bunları hatırlatmakta fayda var. Daha da önemlisi; doğum kontrol hapları doğru ve düzenli kullanıldığında yaşam kalitesini ve süresini uzatabiliyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalar da ortaya koydu ki doğum kontrol hapları, toplam kanser riski ve tüm nedenlere bağlı ölümlerde %10 azalma sağlıyor.”
İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen ve The Lancet Oncology tarafından yayımlanan araştırma ise doğum kontrol haplarının kanıtlanmış faydalarını şu şekilde özetliyor:
 
Yumurtalık ve rahim kanseri riskinde % 50 – 60 oranında azalma
Adet dönemini düzenleme
Adet kanaması miktarında azalma
Adet öncesi gerginlik tedavisi
Adet ağrılarında azalma
Aknede iyileşme
Tüylenmede azalma
Cilt ve saç güzelliği
Pelvik inflamatuar hastalığa karşı koruma
Over kistleri ve miyomda azalma
İyi huylu meme hastalığı riskinde azalma
Dış gebeliği engelleme
Ödem azaltıcı etki gösterme
Kemik yoğunluğunu artırarak, kemik erimesini azaltma
Yumurtalık kistleri ve memedeki fibrokistik hastalıkların
engellenmesine fayda sağlama
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title