Oyuncaklar, çocukların geleceğini belirliyor!

Aileler çocuğunuza oyuncak alırken bir kez daha düşünün. Zira uzmanlara göre alınan her oyuncak çocuğun gelişimi ve geleceği için belirleyici rol oynayabiliyor. Kimi oyuncaklar ileride paragraf soruları çözmesine olumlu katkı yaparken yanlış tercihle alınan kimi oyuncaklarsa çocuğu katil bile edebiliyor. Uzmanlar ayrıca her çocuğa yaşına uygun oyuncak alınması konusunda aileleri uyarıyor.
 
Oyuncak Ürün Geliştirme Müdürü Murat Üstünbaş, oyuncak seçiminde yapılan yanlışlara değinerek aileleri uyardı. Oyuncak konusunda çocuktan önce anne babayı eğitmek gerektiğine işaret eden Üstünbaş, “Anne babanın dikkat etmesi gerekenlerden birisi, çocuğun yaşına uygun oyuncak seçmesi. Bazen çok iyi niyetle yaptığımız, çocuğun seviyesi diye aldığımız bir oyuncak, çocuğun yaş grubu ve gelişim evreleri için uygun değilse, bu çocuğun ileri ki aşamalarda gelişim evrelerine de engel oluyor” dedi.
 
YAŞINA GÖRE OYUNCAK
 
Üstünbaş, özellikle 0-3 yaş dönemi çocuğun hem kişilik yapısının hem düşünce yapısının oluştuğu dönem olması nedeniyle bu yaşta alınan oyuncağın özenle seçilmesi gerektiğini dikkat çekti. “Bu dönemlerde alınacak her oyuncak çok ciddi kriterlere göre alınması gerekiyor. Gelişigüzel oyuncak alınmamasını tavsiye ediyoruz” dedi.
 
0-3 YAŞ ÇOK ÖNEMLİ
 
Üstünbaş, “0-3 yaş arasındaki çocuk çok hızlı gelişir. Bunu aslında elbiselerinden de fark edersiniz. 2 aylık bir çocuğa aldığınız bir elbise 4 aylık olduğunda olmaz. Gelişim süreçleri de öyledir. Çocuk çok hızlı şekilde gelişim süreci gerçekleşir onun için, bu dönemdeki oyuncaklarda periyodlar kısadır. 3+ olarak tabir edilen bir ürün, 4 yaşındaki çocuk içinde uygun olabilir. Ancak aynı şey 3 yaş ile 1 yaş arası oyuncaklar için geçerli değil” diye konuştu.
 
ÇOCUĞUN GELECEĞİNİ BELİRLİYOR
 
Alınan her oyuncak çocuğun geleceğine yön verdiğini ifade eden Üstünbaş sözlerine şöyle devam etti: “Çocuğun hem gelişimini hem geleceğini yönlendirir. Örnek vermek gerekirse; üniversite sınavında paragraf soruları her öğrencinin çok ciddi sıkıntı yaşadığı sorular. Paragrafı okursunuz, soruya geldiği zaman tekrar paragrafa dönme ihtiyacı hissedersiniz çünkü çocuk(öğrenci) kısa bellek uzun bellek çalışması yapmamış. İste söz konusu olan bellek çalışması oyuncaklarda mevcut. Çocuğun kısa ve uzun bellek çalışması yapmasına imkan tanıyan oyuncak sayesinde ileride paragraf sorularını rahatlıkla çözebiliyor. Benzeri durum silah vb. oyuncaklar için geçerli. Bu tür oyuncaklar onun ileride katil olmasına ya da yasa dışı başka işlere bulaşmasına bile neden olabilir. Bu gibi şeylerin değil çocuğun verilmemesi, raflarda bile satılmaması gerekiyor. Biz firma olarak hiçbir şekilde savaş benzeri şiddet içeren ürünleri profilimize sokmuyoruz.”
 
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 
Uzmanlara göre oyuncak seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de ürün kalitesi. Türk oyuncak piyasasında ne yazık ki kaliteli olmayan oyuncakların yer alabildiğini belirten Üstünbaş, “Bu durumda temel iş anne ve babaya düşüyor. Öncelikle bilinen markalardan oyuncak almalı. Ayrıca kesinlikle oyuncakların üzerlerinde yaş evrelerinin olmaları gerekiyor. Çünkü yaş evreleri söylediğimiz gibi, çocuğun gelişim evreleri açısından çok önemli bir süreç. Üçüncüsü ise sağlıklı ürünlerin tercih edilmesi. Bu da ürünün kalitesiyle alakalı bir durum. 1 lira gibi oldukça ucuz oyuncaklar alınmamalı” açıklamasında bulundu.
Kaynak: http://www.ajansinternet.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title