Sezeryan göbeği nasıl gider?

Sezeryan ile doğum yapan kadınların en büyük sıkıntısı karın bölgesi ve göbeği eritmektir. Sezeryan sonrasında göbeği eritebilmek aslın da sabır ve düzen isteyen bir süreçtir. Doğum da alınan kilolar ve doğum sonrası emzirme işlemleri daha çok göbek yapmaktadır. Sezeryan sonra belli bir süre geçtikten sonra kadınlar egzersiz hareketlerine başlayabilir. Sezeyan genellikle alt karın kısmında göbek yapmaktadır. Bu da kişilerin vücut yapılarını bozmakta ve değiştirmektedir. Alt kısımda oluşan göbekten kurtulmak çok zordur. Kadınlar sezeryan sonrası oluşan bu göbekten kurtulmak için birçok yolu denerler. Bazıları spor yaparak bazıları da diyet yaparak bu sorundan kurtulmaya çalışmıştır. Bu yöntemlerden fayda sağlayamayan kişiler de ameliyat yöntemini denemektedir.
 
Sezeryan sonrası göbekten kurtulmak için önerilen diyet
Hamilelik sürecin de kadınların beslenme alışkanlıkları değişmektedir. Doğum sonrasın da belli bir süreden sonra vücut kendini toparlama ve eski haline dönmeye başlamaktadır. Aynı zaman da doğum sonrası emzirme dönemin de anneler yemelerine dikkat etmelidir. Bu süreçte bebeğin ihtiyaçları için de her besine ihtiyaç vardır. Fakat sezeryan göbeğinden kurtulmak için yağlı yiyecekleri tüketme konusunda dikkatli davranılmalıdır. Yağlı yiyecekleri tüketmemeye çalışın. Beslenme sürecin de yağlı yiyeceklerden kaçının ve protein değeri yüksek yiyecekler tüketin. Protein hem sizi tok tutar hem de vücudunuzun iyileşme sürecine katkı da bulunur. Sezeryan göbeğinden kurtulmanın diğer bir yolu da bol bol su tüketin. Su metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca su vücudun yağ yakma konusun da yardımcı olur. Bunların yanı sıra diyet esnasın da lif tüketimini de sıklaştırın. Lif sizi tok tutar ve fazla yemenize engel olur. Lif tüketimi için meyve ve sebze tüketmeniz yeterli olacaktır. Meyve ve sebzeler de metabolizmayı hızlandırır.
 
Sezeryan sonrası göbekten kurtulma için egzersiz hareketleri
Sezeryan sonrası göbekten kurtulmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktır. Bölgesel zayıflamalar da vücudun kalorisi yakmasın da egzersizden başka etkili bir yoktur. Hamilelik döneminin sonunda ve özellikle de sezeryan sonrası normal hareketlerle egzersiz yapmayı düşünmeyin. Bu vücudunuza zarar verebilir. Sezeryan bir ameliyattır ve hemen vücudunuz iyileşmez. Bu nedenle vücudun iyileşme sürecinde egzersiz hareketlerine yavaş yavaş başlanılmalıdır. Sezeryan sonrası göbekten kurtulmak için vücudunuza fazla yük getirmeden kalori yakmanızı sağlayacak hareketler yapmaktır. Örneğin yürüme gibi. Gün içinde sürekli hareket edin ve eğer mümkünse aerobik egzersizleri de yapabilirsiniz. Egzersiz yaparken karın bölgenizi çalıştıran hareketler tercih edin. Karın bölgesini çalıştırmak için mekik veya pilates tercih edebilirsiniz.
Kaynak: http://www.sezeryan.gen.tr/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title