Fiziksel aktivite şart!

Çocukların fiziksel aktivitede bulunması, bedensel ve ruhsal gelişiminin yanı sıra beyin fonksiyonlarının gelişimine de katkı sağlıyor.
2 yaşın üzerindeki çocukların günde en az 1 saat fiziksel olarak aktif olmaları gerekiyor. Bebekler için bir fiziksel aktivite tür ve süresi olmamakla birlikte çocuğun motor gelişimini sağlayacak türde aktivite yapmasına izin verilmeli. Yürüme döneminde çocuk günde minimum 1,5 saat fiziksel aktivite yapmalı. Bunun 30 dakikası planlı ve 60 dakikası da düzenli olmayan, plansız yani gün içerindeki aktivitelerinden oluşmalı.
 
Okul öncesi dönemde günlük aktivite en az 2 saat olmalı ve bunun 1 saatini planlı ve düzenli aktiviteler oluşturmalı. Okul çağındaki çocuklar günde en az 1 saat fiziksel aktivite ve egzersiz yapmalı. Bu aktiviteler 15’er dakikalık zamanlara bölünerek de yapılabilir.
 
Bebek ve okul öncesi çocuklar, uyumadıkları sürece 1 saatten fazla süreyle hareketsiz kalmamalı. Aynı şekilde okul çağındaki çocuklar uyumadıkları sürece 2 saatten daha fazla süreyle hareketsiz olmamalı.
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title