Çocuğunuzla seyahate çıkmadan önce mutlaka okuyun!

Birçok ebeveynin korkulu rüyası olan çocukla seyahate çıkma fikri aslında bir kaç küçük ön hazırlık ile daha kolay hale getirilebilir. Eğer siz de çocuğunuzla seyahate çıkmayı planlıyorsanız Medical Park Ankara Hastanesi Psk. Duygu Demirhan’ın önerilerini dikkate alın…
 
Onlar Her Şeyi Bilmek İster
 
Bütün çocuklar başlarına gelecek şeyleri önceden bilmek ister ve bildikleri zaman da kendilerini daha az kaygılı hisseder. Bu nedenle danışanlarımıza günün akışı ile ilgili çocuklara ön bilgi vermeleri konusunda sık sık hatırlatmalar yaparız.
 
Seyahate çıkmadan önce de çocuklara nereye seyahat edileceği, seyahat sırasında bize kimin eşlik edeceği, seyahatimizin ne kadar süreceği ve seyahat edeceğimiz yerde kaç gün kalacağımız gibi yaşı düzeyinde ön bilgi vermek iyi olacaktır.
 
“Rehberlik” Yapın
 
Bir çoğumuz doğup büyüdüğümüz şehirlerdeki birçok doğal güzelliği, tarihi mekanları daha önce hiç ziyaret etmemiş olabiliyoruz. İster turistik gezi amaçlı gidelim, ister memleketimize anne baba ziyareti yapmaya gidelim, çocuğumuzla gideceğimiz şehirle ilgili önceden araştırma yapıp bilgi toplayabiliriz. Emin olun bundan oldukça keyif alacak ve sizinle böyle bir paylaşımda bulunmuş olmak ona çok iyi gelecektir. Üstelik topladığınız bu bilgileri seyahat sırasında incelemek için çantanızda bulundurmak bir süre oyalanmasını da sağlayacaktır.
 
Azarlamayın, Anlatın…
 
Seyahat sırasında nasıl davranması gerektiğini mutlaka önceden konuşun. Toplu taşıma sırasında diğer yolcuları rahatsız etmeden nasıl seyahat edebiliriz ile ilgili bilgiler verin. Fakat unutmayın, onlar çocuk ve konuştuklarınızı unutabilirler. Onu başkalarının yanında azarlamak veya tehdit etmek yerine tekrar tekrar nasıl davranması gerektiğini hatırlatın.
 
Çantası Hazır Olmalı
 
Yanınızda çocuğunuza özel bir el çantası bulundurmak, yolculuk öncesi bu çantayı planlı bir şekilde hazırlamış olmak da iyi olacaktır. Yaşına göre ihtiyacı olabilecek battaniye, biberon, bez, ıslak mendil gibi ihtiyaçların yanı sıra, yine yaşına göre kitap, oyuncak, boya kalemleri, atıştırmalıklar gibi oyalanmasını sağlayacak şeylerin de çantanızda bulunması işinizi kolaylaştıracaktır.
 
Varış Saatiniz Önemli
 
Seyahat planlaması yaparken seyahatinizi, imkanınız varsa kısa yolculuklarda öğlen uykusu saatine, uzun yolculuklarda akşam uykusu saatine denk getirebilmek de işleri biraz daha kolaylaştırabilir.
 
Her seyahat yeni bir keşif, yeni anılar biriktirmek demektir.
 
Şimdi rahatlayın ve seyahatinizin keyfini çıkarın…
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title