Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tehlikeli!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yunus Çavuş, idrar yolu enfeksiyonlarının, gebelik döneminde anne adaylarının sık karşılaştığı önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirterek, gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun bebeğin hayatını tehlikeye attığını belirtti.
Diyarbakır Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Yunus Çavuş, gebelik döneminde oluşabilecek idrar yolu enfeksiyonları ve bu sorundan korunmanın yolları hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Yunus Çavuş, bu hastalığın anne adaylarında sık sık rastlanan bir hastalık olduğunu söyleyerek doktor kontrollerinin çok önemli olduğunu dile getirdi. Çavuş, “İdrar yolu enfeksiyonları, gebelik döneminde anne adaylarının sık karşılaştığı önemli sağlık sorunlarından biridir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları herhangi bir belirti vermediği gibi ciddi sıkıntılara da yol açabilir. Bu nedenle gebelikte yeterli su tüketiminin yanı sıra anne adaylarının düzenli doktor kontrollerini de aksatmamaları gerekmektedir” dedi.
Çavuş, enfeksiyona bağlı olarak mesaneye ulaştığı zamanlarda kimi zaman hiç belirti vermediğini; fakat kimi hastalarda mesane ya da böbrek iltihabına da yol açabildiğini, doktor gözetiminde verilen antibiyotiklerin tedavide yardımcı olabileceğini, tedavi bitmeden idrar testlerinin yapılması gerektiğini söyledi. Op. Dr. Yunus Çavuş, “Gebelik döneminde enfeksiyonlara bağlı olarak mesaneye ulaşan bakteriler, hiç belirti vermeden orada canlı olarak kalabilir. İdrarda belirti vermeyen bu bakteriler, hastada herhangi bir şikayete de neden olmadan sessizce kalabildiği gibi bazı durumlarda mesane ya da böbrek iltihabına yol açabilir. Bu durum gebelerin yüzde 10’unu etkilemektedir. Gebelikte doktorun uygun gördüğü güvenli antibiyotikler, 3-7 günlük tedavi ile idrarda belirti vermeyen bakteri varlığını enfeksiyona dönüşmeden tedavi edebilir. Tedavi bitiminde de mutlaka tekrar idrar kültürü yapılmalıdır. Şikayetleri tekrarlayan veya geçmeyen hastalara idame tedavisi verilmelidir. Ayrıca enfeksiyonlar tekrarlıyorsa hastaya mutlaka doğumsal idrar yolları anomalileri yönünden daha ileri tetkikler yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
Op. Dr. Yunus Çavuş, enfeksiyonun bebeğin sağlığını da etkilediğini ve enfeksiyon kapan hastalara normal doğum önerdiklerini ifade ederek, “Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları erken doğuma ve erken membran rüptürü yani su kesesinin erken açılmasına neden olabilir. Bu da bebek açısından hayati önem taşımaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu bulunan gebelerde enfeksiyon doğum şeklini belirlememektedir. Bu hastalara normal doğum önerilmektedir” diye konuştu.
Op. Dr. Yunus Çavuş, ayrıca hastalıktan korunma yolları ile ilgili yapılması gerekenleri de anlattı. Çavuş, hastalıktan korunmak için, “Günde en az 6-8 bardak sıvı tüketilmeli, özellikle şekerli sıvılardan kaçınılmalıdır. Gebelikte enfeksiyona yatkınlığın artması bağışıklık sistemi ile ilgili olduğundan beslenmeye dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca sık tuvalete gitmeli, sıkışıncaya kadar beklememeli ve idrarın mesaneden tamamen boşaltılmasına dikkat edilmelidir. Tuvalet sonrası genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. İdrar yaparken yanma, sızlama, bulantı, ateş, kasık ve alt karın ağrısı gibi şikayetlerden biri dahi olsa mutlaka bir acil servise başvurmalı, rutin gebelik takibinde ise bu şikayetler belirtilerek idrar tahlili ve idrar kültürü istenmelidir” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title