Tuvalet eğitiminde yapılan hatalar…

HENÜZ HAZIR OLMAYAN ÇOCUĞU ZORLAMAK
Çocuğu çok küçük yaşta tuvalet alışkanlığı kazananlara ödül verilmiyor ya da o anneler Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiyor. Bu sebeple ilk olarak çocuğun hazır olması gerekiyor. Asla çocuğa bu konu da bir baskı uygulamayın. Çocuğun hazır olduğu zamanı beklerseniz inanın bu işe alıştırmak daha az zamanınızı alacak.
 
ZAMANI İYİ AYARLAYAMAMAK
Tuvalet eğitimine çocuğunuzun sıradan bir gününde başlamalısınız. Yani diş çıkardığı, hasta olduğu, yeni bir kardeşin geldiği, kreşe başlama zamanında, tatilde başka şehirde olduğunuz, ev/şehir değişikliği yaptığınız zamanlar tuvalet eğitimi için en kötü zamanlardır. Zira çocuklar hassastır ve bu tür değişikliklerden çabuk etkilenirler. Kendilerini daha çok güvende hissetmeye ihtiyaç duyarken bir lazımlığa konsantre olmasını beklemek saçma olur.
 
BEKLENTİLERİ ÇOK YÜKSEK TUTMAK
Tuvalet eğitimi dağınık bir süreçtir. Bu iş şu zamanda bitecek diyerek kendinizi strese sokmayın. Bu takvimle yapılacak bir işe değildir. Olmadığında sakin üzülmeyin çocuğu da üzmeyin. Sonuçta ona hiç bilmediği bir şey öğretiyorsunuz.
 
SÜREKLİ TUVALETİN GELDİ Mİ DİYE SORMAK
Tuvalete oturmasını ikna etmek için kibar bir dil kullanmaya çalışın. Sürekli “Çişin geldi mi? Ya şimdi? Geldiyse oturalım” diye sormak ters etki yaratabilir. İç çamaşırı giymeye ya da tuvalete/lazımlığa oturmaya çok fazla direnç gösteriyorsa ara vermek en iyisi. Temel hedef bez yerine iç çamaşırını; alt değiştirme masası yerine lazımlığı/tuvaleti tercih eder hale gelmesi. Ve bu tamamen kendi seçimi olmalı.
 
ÇOK ÇABUK OLMASINI BEKLEMEK
Ortalama bir çocukta tuvalet eğitimi 6 ay sürer. Bu aşama aşama ilerleyen bir süreçtir. Her şeyin hemen olmasını beklemeyin. Onu bu süreçte cesaretlendirmeye çalışın.
 
KIZIP BAĞIRMAK
Bebeğinize tuvalet alışkanlığı verirken çok sabırlı olmalısınız. Ona kızıp bağırmak ve ısrar etmek çocuk düşmanlık duygusuna ve geri tepmeye yol açabilir.
 
GÜNDÜZLERİ TUVALETE ALIŞAN BEBEĞİ GECE BEZLEMEK
Gündüzleri tuvalete giden bebek geceleri bezlendiğinde bu beze güvenerek tuvalete çıkmıyor. Bu seferde gece bezini bıraktırmak için ayrı bir uğraşı verilmesi gerekiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
http://www.haber10.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title