Dışarıda bebek emzirme tüyoları…

Halka açık yerlerde ve ev dışında emzirmek her zaman mümkündür. Doğru kıyafetler giyinmişseniz, kimsenin sizin aslen emzirmekte olduğunuzu bile fark etmediğini göreceksiniz. Emzirme esnasında, iki parçalı kıyafet giyinmek iyi bir fikirdir. Bu kıyafet ya düğmelerinden açılır, ya da belinizden yukarı doğru çekilir. Bebeğiniz, memenizin alt kısmını ve meme ucunuzu kapatacağı için, aslen göğsünüz hiç bir şekilde gözükmeyecektir. Daha serin olan günlerde, bol bir tişörtün altına, kolsuz ve atkısız bir bluz giyinebilirsiniz. Emzirme esnasında, tişörtünüzü yukarı çeker ve bluzunuzu da sutyenle birlikte aşağı çekersiniz. Bu sizi gözükmekten alıkoyacaktır.
Eğer hava soğuksa, bir ceket veya şalla da soğuktan korunabilirsiniz. Gizli delikleri ve kapakları olan özel emzirme kıyafetleri de bazı hazır giyim mağazalarında mevcuttur. Eğer bir emzirme dönemi sutyeni giyiniyorsanız, yukarı çekilebilen, tek elle açılıp tekrar kapatılabilen bir sutyeni tercih etmelisiniz. Göğüsleri büyük olan anneler, göğüslerinin tamamını emzirme esnasında örtmekte zorlanırlar. Bu sorunu olan annelerin bir kısmı, vücuda iyi oturan bir sutyeni alıp, meme ucunun önünden büyükçe bir parça keserek, daha sonra bu parçayı da açılır kapanır bir kapak şeklinde meme ucu bölgesinin üstünde sutyene geri dikerek sorunu çözmeyi öneriyorlar. Bu yöntemle, emzirme esnasında meme dokusu rahat ve gözlerden uzak kalır.
 
Bazı anneler, önde kullanılan bebek taşıyıcısı ile sorunu çözerler ve etrafta dolanırken bile gizlice ve rahatça, ortama uygun bir şekilde bebeklerini emzirebilirler. Ev dışında ve halka açık yerlerde emzirirken, kendinizi rahatsız hissediyorsanız, bebeğinizi memeye yasladıktan sonra bir gazete veya dergi okumak sizi daha huzurlu kılacaktır. İhtiyaç duyduğunuz yalnızlığı, bir köşeye çekilerek elde edebilirsiniz. Eğer yanınızda birisi varsa, ondan, sizin herkes tarafından görülen bir yerde olmadığınıza dair destek ve yardım alabilirsiniz. Bazı anneler memeden akan sızıntıyı bir sorun olarak görürler, bu özellikle bebek daha henüz çok küçükken yaşanır. Eğer memenizde bir sızıntı öncesi his duyarsanız, elinizle meme ucuna baskı uygulamak, akışı durduracaktır. Ayrıca emici göğüs pedleri kullanmak da yararlıdır. Bu dönemde desenli kıyafetleri giyinmeyi tercih edebilirsiniz, çünkü sızıntı izleri ve lekeleri, düz desenli kumaşlarda daha rahat fark edilir.
 
Uygun Yerlerde Emzirmek
Bazı yerlerde tabi ki, annenin bebeğini rahatça ve gözlerden uzak emzirebileceği odalar vardır. Ancak bazen, aç bir bebek beklemez! Unutmayınız ki, hiç bir emziren anne bebeğini emzirmek için bir tuvalete ‘davet’ edilmemelidir– büyükler ve biberonla beslenen bebekler de burada beslenmemelidirler.
Milli Çocuk Doğumu Kurumu- The National Childbirth Trust (NCT), ‘Burada yapabilirsiniz!’ kampanyası yürütmektedir; bu kampanya, annelerin, evlerinin dışında oldukları zaman, nerede emzirebileceklerine dair onları bilgilendirmeyi amaçlar. Bu kurumun birçok şubesinin, emzirmeye uygun yerleri belirten rehber listeleri vardır. Bazı bölgelerde, yerel idari kuruluşlar ve toplum sağlık kuruluşları, bu uygulamayı yapmaktadırlar. Halka açık yerlerde ve ev dışında bebeğini emzirmek durumunda kalan annelerin bir çoğunun sorunlarla karşılaştıkları bir gerçektir. Ancak, unutulmamalıdır ki, Milli Fikir Anketlerine (National Opinion Polls (NOP) ) bağlı yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, genel toplumun emziren annelere olan tepkisi, erişkinlerin %84’ünün, emzirme işlemi uygun bir şekilde yapıldığı sürece, bu konuyla ilgili bir sorunları olmadığını ifade etmeleri şeklindedir. Bu da ev dışında bebeklerini emziren anneleri cesaretlendirmektedir.
Anneler binlerce yıl boyunca evlerinden uzaktayken, bebeklerinin ihtiyaçlarını, onları emzirerek tatmin etmişlerdir. Küçükler, bir kucak taşıyıcısı veya bebek arabası içerisinde, çok rahat ev dışına çıkarılabilirler. Sadece beslenir ve uyurlar; annelerine yakın olmak, onları mutlu etmeye yeter.
Kaynak: http://www.hthayat.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title