Bebeğinizi biberon ile tanıştırırken dikkat!

Anne sütünün bebek için faydaları herkes tarafından bilinmektedir fakat siz işe döndükten sonra emzirmeyi sürdürmek biraz zor olabilir. Akış ayarlı besleme tekniği ile sağmış olduğunuz anne sütünü bir biberon yardımıyla bebeğinize verebilirsiniz. Böylece bebeğinizin biberon ile anne göğsü arasında kolay geçiş yapmasını destekleyebilirsiniz. Bu sayede daha uzun süre bebeğinizi emzirebilirsiniz.
 
Öncelikli olarak emzirmeye odaklanın
 
Doğum yaptıktan sonraki ilk haftalarda bebeğiniz ile aranızda oluşacak olan o özel bağı güçlendirmeye odaklanın. 6. ya da 8. haftalar civarında bebeğinizin emme düzeni oturmuş ve artık siz de daha rahat emziriyor olursunuz. Bu dönemden sonra sağmış olduğunuz sütünüzü bebeğinize biberonla vermeye başlayarak onu biberon ile tanıştırabilirsiniz.İşte burada akış ayarlı besleme tekniğini kullanabilirsiniz.
 
Rahatlayın: Biberonu teklif edin, zorlamayın!
 
Bebeğinizi strese sokmadan onu biberon ile tanıştırmalısınız. Bebeğiniz biberon emziğini kendiliğinden ağzına almalıdır, asla emziği ağzına zorla sokmayın. Önemli bir ipucu! Emziğin ucunu bebeğinizin yanaklarına ve dudaklarına dokundurarak onun emziği istemesini sağlayın.
 
Bebeğiniz biberon emziğinin ucunu ağzına aldıktan sonra emziğin ucu hafif yukarı doğru tutulmalıdır. Emzik ile dili ittirmektense, ağzında üst damağına doğru emzik kaydırılmalıdır. Eğer bebeğiniz emziği reddederse aradan biraz vakit geçtikten sonra tekrar denemelisiniz. Bebeğin ve annenin stressiz, rahat bir ortamda bulunması bu konuda başarılı olunmada en önemli noktalardan biridir.
 
Biberonun ilk kez önerilmesi
 
Bebeğinize biberonunu ilk kez önerdiğinizde, yaklaşık 30 ml’lik sağmış olduğunuz sütünüzü içine koyarak başlayın. Bebeğiniz biberonu reddederse bile çok fazla sütünüz boşa gitmeyecektir. Eğer bebeğiniz o vermiş olduğunuz sütü bitirir ve fazlasını isterse bir 30 ml daha içirmeyi deneyebilirsiniz. Bebeğinizin biberondan beslenirken rahat olduğunu ve buna alıştığını düşünüyorsanız 15 ml’lik artışlarla verdiğiniz sütün miktarını değiştirebilirsiniz.
 
Bebeğinizin biberonu kendine göre ayarlamasına yardım etme
 
Şanslıysanız bebeğiniz sizi fazla yormadan biberonu kolayca kabul edebilir. Yalnız bazen bebeğinizin bu yeni beslenme şeklini kabul etmesi için biraz daha zamana ihtiyaçları vardır. Her zaman sabırlı, sakin, pozitif ve tutarlı olmalısınız. Unutmayın, bu bebeğiniz için yeni bir davranıştır. Bazı bebekler uykulu veya az aç olduklarında biberondan beslenmeye istekli olabilirler, biberonun içindeki sağılmış anne sütünü onlara ilk defa tanıtmak için bunun gibi ideal zamanları yakalayabilirsiniz.
 
Biberon ile beslemeye uzun aralar vermekten kaçının
 
Anneler için en büyük endişelerden biri de işe dönüş tarihi yaklaştıkça bebeğin biberonu kabul etmemesidir. Bebeğiniz haftalar önce bir sefer biberondan içtikten sonra bu becerinin süresiz olarak kazanıldığı varsayılmamalıdır. Bu beceri kullanılmaya devam edilmeli ve biberona uzun süre ara verilmemelidir (örneğin 5-7 gün bebeği hiç biberonla beslememek). Bazı bebekler nadiren veya ara sıra biberon kullansalar bile biberonu her defasında kolay kabul ederler fakat diğer bebekler, daha önce biberonu rahatlıkla kabul etmiş olsalar bile bir süre aradan sonra anne memesinden başka bir şekilde beslenmek istemeyebilir ve biberonu onlara yeniden hatırlatmak gerekir. Bebek biberonla tanıştıktan sonra bu tanışıklığın korunması önemlidir. Birer gün arayla veya haftada yaklaşık üç dört kere bebeği biberon ile beslemek bu tanışıklığı sağlamak için genellikle yeterlidir. Eğer biberonla tam bir beslenme gerekli değilse biberon ile yapılan sadece 30 ml’lik beslenme bebeğin biberona olan aşinalığını canlı tutmak için yeterlidir.
 
Akış ayarlı beslenme pozisyonları
 
Bebeği biberon ile tanıştırması gereken kişi anne olmamalıdır. Baba, diğer aile bireyleri ve bakıcılar bebek ile yakın fiziksel temas kurarak, pozisyon değiştirerek, ara sıra onunla iletişim kurarak ya da onla oyunlar oynayarak, biberonu bebeğe tanıtmaya başlamalıdır. Eğer annenin bebeğini emzirmesinde bir problem yoksa anne bebeğinin yanındayken onu emzirmeli, bebeğinden uzakta olduğu durumlarda sağılmış anne sütü bebeğe bir başkası tarafından biberon ile verilmelidir. Bebeğin annesiyle bir araya geldiğinde onu emmeye devam edebileceği, bebeklerin anne memesinde uygulamış olduğu emme hareketini destekleyen biberonlar seçilmeye özen gösterilmelidir.
 
Bebeğiniz hafif dik oturur ve başı yukarıda olacak şekilde biberonla beslenmelidir, bu sırada biberonun emzik kısmı sütle dolu ve yere paralel olmalıdır. Bu bebeğinizin akışı daha iyi kontrol etmesini ve ağzının çok fazla sütle dolup tıkanmasını engeller. “Bebeğin yatık, biberonun yere dik” olduğu standart biberonla besleme pozisyonunda, biberondaki süt yer çekiminin de etkisiyle hızla ve kolayca bebeğinizin ağzına akacak bebeğiniz de bu hıza uyum sağlamak için daha hızlı içmek durumunda kalacaktır. Bebeğinizi daha dik tutmak bebeğinizin süt akışını kontrol etmesine yardımcı olacaktır. Eğer bebeğiniz dinlenmek ya da derin bir nefes almak için duruyorsa, bu durumda bakıcı biberonu bebeğin ağzından çıkartmalı ve onunla konuşmalı ya da biberonla beslemeye belirli bir süre ara vermelidir. Aşağı yukarı 5 dakika geçmesine ya da ortalama 30 ml süt içmesine rağmen bebeğinizin keyfi yerindeyse biberonu ondan çekmeye gerek yoktur. Biberonu ondan almak için doğal bir duraklama bekleyin ve onunla göz kontağı kurun.
 
Bakıcınıza veya bebeği besleyen kişiye biberonu bebeğin ağzına asla baş aşağı vermemesi gerektiğini hatırlatın, böyle bir hareket bebeğin sütü solumasına ya da sütle boğulmasına sebep olabilir. Bebeğinizi beslerken onunla fiziksel ve sosyal etkileşime girmeniz gerekir.
Kaynak: http://www.lansinoh.com.tr/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title