Kepçe kulak tedavisinde, bebeklik dönemini kaçırmayın!

Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne veya yana doğru açılı durduğu durumdur. Kepçe kulaklar herhangi bir rahatsızlık, hastalık belirtisi değildir. Kepçe kulak, doğuştandır ve ailesel olarak gelişir. Bazen yeni doğan bebeklerde anormal olarak, bir veya iki kulak olmayabilir. Bir başka teoriye göre; kanda dolaşan östrojen hormonu kulak kıkırdaklarının yumuşak olmasına neden olmakta, bu durumda doğumdan hemen sonra kulak önü kaslarının çekmesiyle birlikte kulak kepçe görünüme dönmektedir.
 
ERKEN MÜDAHALE
En iyi tedavi, erken dönemde yapılandır. Aileleri tarafından kepçe kulak olduğu tespit edilen bebekler, doğumdan 2–3 hafta sonra doktora götürülür ve bebeklerin kulaklarına birkaç ay süre ile doktor kontrolünde elastik bandaj uygulanır. Sonuç genellikle başarılı olur ve ileride ameliyata gerek kalmaz. Bu fırsatı kaçırmış çocuklar için en iyi tedavi ise; ilkokula başlamadan yani 6 yaşında cerrahi olarak düzeltilme yapılmadır. Kulaklar 4–5 yaşlarında gelişimini tamamladığı için çocukların 6 yaşında ameliyat olmalarında bir sakınca yoktur. Kişisel şartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yıllarda da yapılabilir; ancak çocuğun arkadaşları tarafından, kulakları yüzünden alay konusu edilme olasılığını ortadan kaldırdığı okul öncesi ameliyat için tercih edilmelidir. 5-6 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir.
 
AMELİYAT SONRASI HASTANEDE KALMAYA GEREK YOK
Kulak estetiği ameliyatı, ciddi riskler taşıyan bir müdahale değildir. Son derece basit ve konforlu bir ameliyattır. Hastanın yaşına göre lokal ve ya genel anestezi altında yapılabilir.. Hastanede kalmayı gerektirmeyen günlük bir cerrahi işlemdir. Cerrahın tercihine göre kulak önünden veya arkasından yapılır. Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulak geriye doğru yerleştirilir.
 
ACISIZ OPERASYON
Ameliyat, yaklaşık 45–90 dakika sürer. Ameliyattan sonra verilen kulak bandını 1–2 hafta kadar takmak gerekir. Kesiler genellikle kulak arkasındaki kıvrımda kalacağından görünen bir iz kalmaz. Operasyon duymayı etkilemez ve iyileşme 1–2 hafta içinde tamamlanır. Kulak görünümü düzelen hastada psikolojik olarak büyük rahatlama görülür. Temel olarak bu ameliyat, halk arasında yeni yeni popülarite kazanmakta olup, basit, güvenli ve acısız olmasına karşılık; yüz estetiğinde ve kişinin ruhsal durumunda ciddi düzelme sağlayan bir ameliyattır.
Kaynak: http://www.haberturk.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title