Çocuğunuzu yeni kardeşi için hazırlamanın yolları…

Haberi komşularınıza söylemeden çocuğunuza söyleyin
 
Çocuğunuzun yeni bebekle ilgili haberleri başkasından değil, sizden duyması en iyisidir. En iyi seçenek, konuşmanın zamanını arkadaşlarınıza söylemeden az bir süre önce olmak üzere ayarlayın. Çocuğunuz böylece siz hazır olmadan haberi ağzından kaçırmayacaktır.
 
”Koca oğlunuzun” veya ”koca kızınızın” keyfini çıkarın
 
İkinci bir çocuk beklemiyor olsa da, ilk doğan çocuğun büyümesindeki kilometre taşlarının hepsini kutlamak önemlidir. Biberondan katı yiyeceklere, bezlerden külotlara geçiş gibi – bu dönüm noktalarının hepsi, çocuğunuzun büyümekte olduğunu göstermektedir. Çocuklar büyüdükçe onlara ”büyük çocuklar” olmalarından dolayı ne kadar gurur duyduğunuzu belirtmek önemlidir. Bu onları kendilerini ”ağabey” veya ”abla” olarak görmeleri için hazırlar.
 
Geçiş dönemlerinizi zamanlayın
 
Bazı durumlarda çocuğunuzun geçiş dönemleri arasında zaman bırakmak isteyebilirsiniz. Örneğin ilk çocuğunuzun yerini başkasının aldığını hissetmemesi için, odasını değiştirme zamanının yeni bebeğin onun odasına geçiş zamanıyla çakışmamasını sağlamak isteyebilirsiniz. Zamanlama işe yararsa, bu her iki çocuğun da büyümesinden duyduğunuz gururu gösteren iyi bir fırsat olacaktır.
 
Bırakın onlar da yardım etsin
 
Zaten bildiğiniz gibi bebeklerin oldukça fazla çaba ve ilgiye ihtiyaçları vardır ve ağabey ve ablaların bu konuda yardımı dokunabilir. İlk çocuğunuz bebekle konuşabilir veya ona şarkı söyleyebilir, biberonlar konusunda veya alt değiştirirken yardım edebilir. İlk çocuğunuzun yardım etmesi için yeni yollar keşfederken, aynı zamanda ona pek çok önemli mesaj göndermektesiniz: ona güvendiğiniz, aktif bir rol alabileceği, ağabey olmanın küçük kardeşe bakmak anlamına geldiği ve bu olayda hep birlikte olduğunuz gibi.
 
Onlara garanti verin
 
İlk çocuklar arasındaki yaygın bir korku, yeni bebeğin onların kalbinizdeki yerini alabileceği endişesidir. Zaman zaman (bebek gelmeden önce ve geldikten sonra), ilk çocuğunuza onu hep eskisi kadar seveceğinizi söylemeyi (ve göstermeyi) unutmayın.
 
Diğer yetişkinlerin de davranışlarına dikkat edin
 
İlk çocuğunuza güven vermenin yanı sıra diğer iyi niyetli ebeveynlerin çabalarınızı kazara bozmamasına dikkat edin. Yeni bebeğin ilk çocuğunuzun yerini alabileceği veya ona artık sevgi ve ilgi vermek üzere fazla meşgul olacağınız gibi yorum ve şakalardan kaçınmalarını sağlayın.
Kaynak: http://www.prima.com.tr/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title