İkiz gebelik için ne yapmalı?

Çiftlerin ikiz bebek sahibi olmak için uygulayabilecekleri herhangi bir özel yöntem yoktur. Yani anne adayı belirli bir yiyecekle veya içecekle anında ikiz bebek sahibi olamaz. Araştırmalar sağlıklı beslenme, özellikle folik asit bakımından zengin gıdalar tüketmenin ikiz şansını arttırdığını gösteriyor ancak bu durum mutlaka anne adayının ikizleri olacağı anlamına da gelmiyor.
 
Örneğin; doğurganlık üzerine yapılan araştırmalarda süt ürünlerini sık tüken kadınların ikiz bebek sahibi olma oranı, bu ürünleri daha az tüketenlere oranla çok daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ayrıca, tatlı patatesi sık tüketen Afrika kabilelerinde ikiz bebek oranının dünya ortalamasının çok çok üstünde olduğu saptanmıştır. Bazı sebzelerdeki vitaminlerin ikiz oranını artırdığı analiz edilmiş ancak tek başlarına kesin faktör değillerdir. Yani anne adayı sırf belirli gıdaları tüketip ikiz doğuramaz.
 
İKİZ GEBELİK EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?
 
Anne tarafının ailesinde daha önce ikiz doğurmuş bireyler varsa çiftlerin ikiz bebek şansı 4 kat daha yüksektir. Babanın ailesi de önemlidir ancak annenin ailesine oranla ikiz görülme daha azdır.
 
Yanı sırı anne yaşı ilerledikçe ikiz gebelik ihtimali genç yaştakilere göre oranla biraz daha fazladır çünkü, ileri yaşlarda gebe kalmak zordur ama olduğunda da çoğul gebelik şansı yüksek olur.
 
Bunların haricinde yardımcı üreme teknikleri kullanarak gebe kalanlarda ikiz gebelik daha çok görülür. (tüp bebek ve ilaçla kısırlık tedavisi gibi) Birden fazla yumurta oluşturulduğu için şans artar.
Kaynak: http://www.gebelikdunyasi.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title