Yemek yedirirken baskı yapmayın…

Hemen tüm annelerin en büyük derdi çocuklarına yemek yedirememek. Sosyal medya hesaplarımıza sıkça yansıtılan bu sorunun kaynağını  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı/ Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz açıkladı.
Her kişinin mide kapasitesi vücudunun hacmine göre değişir. Ortalama rakamlar verilebilir olsa da özellikle çocuklarla yetişkinlerin mide hacimleri birbirinden çok farklı. Genelde annelerin en büyük hatası, çocuklarına kendi porsiyonları kadar yemek yedirmeye kalkmaları oluyor. Çocuklar, mideleri tıka basa dolunca en küçük bir harekette kusarak kendilerini rahatlatmaya çalışıyor.
 
Prof. Dr. Benal Büyükgebiz bu konuda bakın nasıl hatırlatmalarda bulunuyor:
Her canlı acıkınca yer. Çocuğun acıkmasına fırsat verin.
 
Yemek konusunda çocuğa baskı yapmayın. Hem anne hem de mükemmelliyetçi kadınlarda çocuğa yemek baskısının daha fazla olduğu görülmektedir.
 
Her baskı (etki) tepki geliştirir. Etki ve tepki durumunda çocuk ve anne arasında güç dengesi mücadelesi yaşanır. Anne yedirmek çocuk ise yememek ister.
 
Beslenme ilişkisindeki hakim duygu eziyet olduğunda çocuk psikolojik travma yaşar. Çocuğun kilosu 100-200 gr. eksik olsun ancak çocuk o travmayı yaşamasın. Bu önemlidir.
 
Yemek yemenin psikolojik ve davranışsal boyutu da olduğu bilinmelidir.
 
Çocukla güç mücadelesine giren her anne önce kısa vadede sonra uzun vadede kaybeder.
 
Çocuğun ne yiyeceği, ne zaman yiyeceği, nerede yiyeceğine ortak karar vermek gerekir. Çocukla beraber yemek önemlidir. Anne yemiyorsa çocuk da yememelidir. Aksi halde çocuk bunu ceza gibi algılar.
 
Çocuk büyükse “hangisinden” yiyeceği sorulmalıdır.
 
Aşırı baskıcı annelerin çocuklarında iştahsızlık yaşanmaktadır. Empati yaparak çocuğun yerine geçin. O zaman iştahsızlık problemi azalır.
 
Çocuğu her zaman daha fazlası için zorlamayın. Artık yemeyeceğini ifade eden çocuğa “Son lokma kaldı”, “Tamam artık yedirmiyorum” demeyin. Sessizce yedirmeyi sonlandırın.
 
Çocuk yaygara çıkardığı için “ Tamam” demeyin. O zaman anne otorite kaybeder. Çocuk “bağırırsam geri adım atıyor”u algılamamalı.
 
Sevgi ile yemeği birbirinden ayırın. Yemek sonlandığında “Yiyemedin ama ben seni seviyorum” deyin.
 
“Yeter ki yesin” diye yemek yedirmeyin.
 
Çocuğun yediklerini tercih hakkı vardır, unutmayın.
Kaynak: www.anneysen.com
Kaynak: http://www.anneysen.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title