Bebekler için hangi gıdalar daha iyi?

Bebeğinizin beyni, ilk 36 ay boyunca hızla büyüyor. Yürümek, müzik dinlemek, kitap okumak, oyun oynamak, bisiklete binmek gibi birlikte yapabileceğiniz bütün aktiviteler onun beyin gelişimine katkıda bulunuyor ama onun beynini beslemek de en az bunlar kadar önemli. Peki bebeğinizin beynini en iyi şekilde beslemek için hangi gıdalar bebeğiniz için daha iyi, işte bu sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz…
 
Antioksidanlar
Antioksidanlar, yağ asitleri, omega-3 ve karışık karbonidratlar beyin sağlığı için gereklidir. Antioksidanlar beynin yıpranıp aşınmasını önler. Yabanmersini, ahududu, çilek harika antioksidanlardır. Bu yönden zengin olan başka mevye ve sebzeler de vardır. Bir sebze ya da meyve ne kadar parlak renkli ise, antioksidan yönünden o kadar yoğundur. Kabuklu yemişler de iyi birer E vitamini kaynağıdırlar. Örneğin çilekli fıstık ezmeli sandviç ideal bir kahvaltı olacaktır.
 
Kolin
Kolin de beynin diğer organlarla iletişiminin yanı sıra belleği de kuvvetlendirir. Yumurtaları, özellikle sarısı, fasulyeleri, brüksel lahanalarını, brokoliyi, karnabaharı, yoğurdu, tofuyu ve bifteği ihmal etmeyin.
 
Omega-3 yağ asidi
Omega-3 asidi beyin ve göz gelişimi için çok önemlidir ve dengeli bir ruh haline de katkıda bulunurlar. Tabi ki herkesin bildiği gibi Omega-3 yağ asidi en çok deniz mahsüllerinde bulunur; Somon balığı, karides, ceviz ve keten tohumu Omega-3 zenginidir.
 
Kompleks Karbonidratlar
Kompleks Karbonidratlar lif zengini besinlerdir. Beynin gelişimi için çok faydalı olmalarının nedeni, beynin temel yakıtı olmalarındandır. Beden karbonhidratları sindirdikten sonra, beyin enerjisi için gerekli olan glukoza dönüştürür. Şeker ise basit karbonhidratlardandır ve lifleri olmadığı için hızla kana karışırlar. Makarnalar, bisküviler, mısır gevrekleri, kekler, waffle, esmer pirinç ve buğday ekmekleri kompleks karbonidratların kaynağıdır.
Kaynak: http://merhababebek.com.tr/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title