Yemek seçen çocuklar için öneriler…

– Emzirme döneminde ek gıda olarak verilen besinleri karışık değil teker teker verin ve çocuğun her bir besinin tadına hakim olmasını sağlayın.
– Ve yine bu dönemde tadını bilmediği besin kalmasın.
– Tadını beğenmediği besini yemesi için zorlamayın.
– Eğer yemek istemez ise yemeği önünden alın ve sonraki öğüne kadar hiçbir şey vermeyin, bu yemek seçmesini engellemede önemli rol oynar. Böyle bir durumda anne baba aç kalacak endişesiyle severek tükettiği başka bir besini vermemelidir.
– Alışveriş yaparken reddettiği besinle ilgili reyona gelindiğinde ondan fikir alın o anda alışverişi oyun haline getirin, özellikle reddettiği sebze ya da meyveden 1-2 tanesini kendisinin sepete koymasına izin verin.
– Süt-yoğurt grubu besinleri tüketmek istemez ise süslü renkli bir bardakla servis edin, seveceği sütlü tatlılar hazırlayın, renkli kaşıklar, pipetler kullanın.
– Tavuk yada kırmızı et ya da balığı büyük parçalar halinde tüketmeyi reddediyorsa kıyma halinde sevdiği başka bir besine ekleyerek tükettirin, eti kıyma şekline getirip şekilli köfteler yapın, makarna gibi sevdiği bir besin varsa makarnayı etin yanında süslemek için kullanın ve bu sayede yedirin.
– Sebze grubu besinleri yemeyi reddeder ise evde sıklıkla sebze yemeği pişirin ailecek sofrada sebze tüketin, çiğ sebzeyi şekiller vererek sevdiği çizgi film karakterlerine benzeterek dilimleyin, küçük parçalar halinde, çubuk şeklinde, halkalar şeklinde servis edin ve her ne şekilde olursa olsun tüketmemesi halinde çorbalarına makarnasına garnitür olarak ekleyin.
– Meyveleri kendisinin seçmesini, beğenmesini sağlayın, hoş görünümlü meyve salataları yapın böylece tüm meyveleri tatmasını sağlayın ve yine meyveleri kullanarak evde hoşlanacağı şekilde kekler hazırlayın.
– Yemediği bir besini tüketmesi karşılığında sevdiği başka bir besini ödül olarak göstermeyin ve reddettiği besinleri anlayacağı dilde sağlığı için ne gibi faydaları var anlatın.
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title