Bebeğinizin Güneş alerjisi mi var?

Güneş alerjisi, bebeklerin cildinde olumsuz etkilere neden olurken, anne babaları da telaşlandırıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Günhar, çocuklarda güneş alerjisine karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Yaz aylarında güneş, yaydığı yaşam enerjisi ile mutluluk verici olsa da, bebekler ve çocuklar için zaman zaman çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirebiliyor.

GÜNEŞ ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ

Güneş alerjisinin belirtileri sıklıkla güneşe maruz kalınan cilt bölgelerde görülür. Belirtiler güneşe çıkılmasından birkaç dakika ya da saat içinde gelişebilir. Döküntüler yüz ve koldan daha çok, genellikle sık güneşe maruz kalmayan vücut bölgelerinde izlenmektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ciltte kaşıntı Ağrı Minik kabarcıklar Kabuklanma Çatlama Kanama Kurdeşen Beyaz tenli bebeklerde güneş alerjisi daha fazla görülür.
  • Parfümler, dezenfektanlar ve güneş kremlerinde kullanılan bazı kimyasallar da güneş ışığına maruz kalındığında alerji belirtilerini tetikleyebilir.
  • Bazı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar güneşe maruz kalan cildin tahriş olmasını hızlandırır.
  • Atopik dermatit ya da dermatitin başka bir türü olan bebeklerde güneş alerjisi riski daha yüksek olmaktadır.
  • Güneş alerjisi olan bir kardeş veya ebeveyn varsa bebekte de alerjinin gelişme ihtimali daha yüksektir.

BEBEĞİNİZ GÜNEŞ ALERJİSİ OLDUĞUNDA…

Güneş alerjisi olan bebeklerin az miktarda ve kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalması sağlanmalıdır. Bu uygulama ile cilt hassasiyetinin giderilmesi amaçlanmaktadır. Çok şiddetli güneş alerjisi olan bebeklerde hassasiyeti gidermek için ışık tedavisi ile cilde alıştırma yapılması mümkün olabilir. Bu tedavinin yalnızca alerji uzmanları veya dermatologlar tarafından yapılması gerekir.

Kaynak: www.hurriyetaile.com

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title