Bebeğiniz yatarken beslemek, o hastalığa yol açıyor…

Emziren anneler bebeklerini belli bir açıyla besledikleri için anne sütü alan çocuklarda orta kulağa süt kaçması pek görülmüyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Aras Şenvar, bebeğin mamayla beslendiği sırada dümdüz yatar pozisyonda yatırılmasının ise bu açıdan risk yaratabileceği uyarısında bulunarak şunları söylüyor:

“Sık rastlanan bir durum olmasa da, bu pozisyondaki beslenmede mama içeriği kulağa kaçıp, orta kulak enfeksiyonuna neden olabiliyor. Bu yüzden orta kulak enfeksiyonundan korumak için bebekleri mutlaka kucakta veya arkasını yükselterek yarı oturur pozisyonda beslemek gerekiyor”

En büyük belirtisi kulak ağrısı olan orta kulak iltihabı; işitme kaybı, kulak zarında delinme ve nadir de olsa daha ağır durumlar yaratabileceği için uzmana gitmek şart. Kulağı ağrıdığı halde şikayetini dile getiremeyen bebeklerde, annelerin daha dikkatli gözlem yapmaları gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Aras Şenvar, her zamankinden farklı ağlaması olan (huzursuzluk, yersiz ağlama, gece ağlaması gibi) bebeklerin orta kulak iltihabı yönünden de muayene edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.
Kaynak: Milliyet.com.tr
Bebeğiniz yatarken beslemek, o hastalığa yol açıyor…
4.91 (98.13%) 32 votes


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title