Bebeğinizin vücudunda kızarıklıklar mı var?

Bebekte kızarıklık ve kırmızı noktaların oluşumu anneleri telaşlandırmaktadır. Bebeğin vücudunda oluşan kızarıklıkların çok çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan bazıları tedavi gerektirmezken bazılarında da doktora başvurmak gerekmektedir. Bebeklerde görülen kızarıklıkların en sık görülenleri aşağıda verilmiştir.
 
İsilik
özellikle bebeklerde yaz mevsiminde terlemeye ve sıvıya bağlı olarak görülen kızarıklıklardır. Kırmızı noktacıklar halinde oluşurlar. Tedavi gerektirmez ve kendiliğinden geçerler. Kaşıntılı olan isilikler bebeği oldukça rahatsız eder. Kaşıntılı isiliklerde bebek sık sık yıkanmalıdır ve serin yerde tutulmalıdır.
 
Ateşli hastalık geçirdikten sonra oluşan kızarıklık
 
Bebekler ateşli, ağır bir hastalık geçirdiklerinde vücutlarında kızarıklık ve kırmızı noktacıklar görülebilir. Kızarıklık bebeğin tüm vücuduna yayılmış durumdadır. Sırt ve göğüs bölgesinde kızarıklıklar daha yoğundur. Tedavi gerekmez. Vücudun ateşe karşı tepkisidir. Bebeğin ateşten sonraki gününde oluşur ve 2 gün içinde kaybolur.
 
Bebeklik sivilcesi
Bebeğin doğumundan önce anneden aldığı hormonlarla alakalı bir durumdur. Bildiğimiz sivilveyle aynı görünümdedir. Tedavi gerektirmez. Bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Sadece bebeğin cildi temiz tutulmalıdır.
 
Çilek adı verilen kızarıklıklar
Doğumsaldır. Bebeklikten ergenlik dönemine kadar vücutta kalabilir. Tedavi gerektirmez. Çilek görünümünde kızarıklıklardır. İleri yaşlarda kendiliğinden kaybolur.
 
Pişik
İdrar ve dışkının çıkarken yol açtığı tahriş, ishalin yol açtığı tahriş ve bazı mantar türlerinden dolayı oluşabilir. Genellikle bebeğin genital bölge ve poposunda görülür. Ayrıca bazı mantarlar ağızda da enfeksiyona yol açar. Ağızda olduğu zaman buna aft veya pamukçuk denir.
Bunlar dışında ciddi hastalıklar da olabilir. Bunlar:
 
Suçiçeği
Su çiçeğine herpes virüsü neden olur ve ağız sekresyonları ile bulaşır. En bulaşıcı olduğu dönem döküntülerin görülmesinden 12-24 saat öncesidir. İlk belirtileri, kafada, boyunda ve göğüste kırmızı noktalar. Sonra bu noktaların üzeri kabul tutar. Birkaç gün sonra döküntüler kaşınır ve tüm vücuda yayılır.
 
Kızamık
Özellikle bebeklik döneminde geçirilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, hafif titreme ve ateş yükselmesi ile başlar. Nezle hali vardır. Çocuğun gözleri kızarmıştır ve ışığa bakamaz. Bebeğin bademcikleri de şişmiştir. Ayrıca öksürük de vardır.
Kaynak: http://sagliklahayat.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title