Bebeğinizi memeden keserken bu hataları yapmayın!

Bir annenin bebeğini sütten kesmeye veya azaltmaya gönlü hiç razı değildir. Ancak belli bir süre sonra bebeğiniz için emzirseniz de bebeğinize bir faydası olmayacaktır. Sadece bir anne olarak siz mutlu olacaksınız.. Peki bu kritik dönem ne zaman başlar? 2 yaştan sonra verilen anne sütünün bebeğinize çok faydası yoktur. Bu nedenle daha küçük bebekleri olan annelerimiz bunun planını yavaş yavaş yapabilirler.

0-1 yaş bebeklere sahip anneler :
Eğer çalışan bir anne iseniz çalışma hayatına geçmeden önce bebeğinizi biberon ile tanıştırabilirsiniz. Örneğin gün içinde bir kere biberon vererek, akşam emzirme yapabilirisiniz. Böylece siz işteyken bebeğiniz daha rahat ve güvende olacaktır. Zamanla bu rutine alışacaktır. Evde olan bir anne iseniz; yine aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Bebeğinizin aç olduğu zaman biberon denemesi yaparsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.
“Bebeğim biberon almıyor” ilk başta böyle bir sorunla karşılaşmanız çok normaldir. Piyasada yer alan meme ucuna benzer biberon başlıkları var. Bunlardan aldığınız zaman yine aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Size önerim biberon başlıklarından en uygun olanını deneme-yanılma ile bulmanızdır. Bunun dışında biberon almamakta direniyorsa 8.aydan itibaren bardakla az az içme denemeleri yapabilirsiniz.. Çocuğunuz bir anda öfkelenebilir!! hemen panik olmayın azar azar başlayıp alıştıkça yavaş yavaş ölçü arttırın. Bunları yaparken ısrarcı ve zorlayıcı tutumlardan uzak kalınız. Denediniz olmadı gün içinde bir kez daha deneyebilirsiniz.

Püf Nokta!!!
Bebeğinizi sadece anne sütü ile besliyorsanız 6.aydan sonra kaşıkla su verme, 7.aydan sonra da bardaktan bir yudum bile olsa sıvı içmesi hem bebeğinizin ek gıdalara geçişini kolaylaştıracaktır hem de emzirmeyi bırakmaya karar verdiğiniz sürece yardımcı olacaktır.

1-2 yaş bebeklere sahip anneler:
Bu yaş aralığında çocuğunuz biberona hala geçmediyse biberon alıştırmaları yapınız. Eğer almak istemiyorsa bardakla içirmeyi deneyebilirsiniz. 1 yaşına girmiş çocuklar yetişkinler gibi beslenebilirler. Sadece dikkat edilmesi gereken sağlıklı yemeklerin tercih edilmesidir. Ayrıca bir yaşından itibaren inek sütüne geçiş de yavaş yavaş yapılmalıdır. Çocuğunuz ne kadar çok besinle karşılaşırsa çeşitli besinleri yiyebilme alışkanlığı edinecektir. Bu nedenle farklı besinlere yer vermeniz önerilmektedir. Bu durum iki yaşından sonra emzirmeyi bırakmanızda ve yerine başka yerler koyabilmenizde size yardımcı olacaktır.

Biberonla beslenmeye alışanlar ortalama 2 yaşından sonra kendiliğinden vazgeçtiği görülür. Eğer vazgeçmiyorsa burada anne-babanın tutumları öne çıkmaktadır. Bu noktada en çok yapılan yanlışlardan biri uzun süre emzik kullanması ve beslenme sonrası biberonu hala emiyor olmasıdır. Bunları yapan çocuklar 2 yaştan sonrada biberonla beslenmeye bir süre daha devam edecektir. Peki ne yapabiliriz? Biberonu kullandığı ortam ve zaman belli olabilir. Sadece uykudan önce ve odasında biberonla beslenebilir. Beslendikten hemen sonra biberon ortadan kalkabilir. Annelere öğünler arası biberonla beslemek daha kolay gelir. Ancak bu durum sizin için bir kolaylık ve çocuğunuzun biberondan vazgeçmesi için attığınız ön adımlar için bir zorluk oluşturacaktır.

2 yaş ve sonrası çocuk sahibi olan anneler:
Bu sürece kadar yukarda bahsedilen alıştırma tekniklerinden hiç birini yapmadıysanız işiniz gerçekten zor. Bu süreci kendinizin hazırladığını unutmayın!! Anne sütü konusunda verimli bir anne iseniz öncelikle sütünüzü azaltma yolları denemelisiniz. Hareketli olma, beslenme ve spor (kollarınızı çalıştıracağınız) bunları azaltma yollarından biridir. Bu konularla ilgili zorluk yaşıyorsanız uzmanlarla yüz yüze görüşmenizde fayda vardır. Sütünüz az ise zaten çocuğunuz süt gelmediği için yavaş yavaş vazgeçme eğiliminde olacaktır.

Çocuğunuzun emmeyi bir alışkanlık haline getirmesi ve anne ile uzun süre vakit harcaması anne sütünden vazgeçmeyi zorlaştırmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.uzmanannem.com/

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title