Çocuğunuzu öperken izin alın!

Çocuğa mahremiyet eğitiminin, anne babası tarafından 4 yaşından itibaren davranışlarla verilmesi gerekir. Örnek verilmesi gerekirse; ebeveynleri ile banyo yapan çocuğun alt iç çamaşırının olmasına dikkat edilmeli. Bunun mahremiyet hissinin oluşmasında büyük önemi vardır. Genital bölgesinin açık olmamasına, 4 yasından itibaren ev içinde ya da ev dışında çırılçıplak bulunmamasına, kıyafetlerini kendisinin değiştirmesine, kimsenin olmadığı ortamda giyinip soyunmasına özen gösterilmelidir.
 
Ailenin de özellikle dikkat edeceği noktalarda vardır. Örneğin; çocuğu öperken izin almak. Çocuğun kendi sınırlarını belirlemesi için bunu yapmak gerekir. Bir diğeri de çocuğun odasına girerken kapıyı çalmak. Yine aynı şekilde çocuğun kendi sınırlarını görmesinde faydası olacaktır. Çocuğun karar verme ve verdiği kararda durma, direnç gösterebilmesi, mahremiyetin yine en önemli unsurudur.
 
Mahremiyet eğitimi çocuğu tacizden korur. Aile tarafından verilen mahremiyet eğitimi sayesinde çocuğun kazandığı davranışlar ve refleksler sonucu çocuk kendini tacizden koruyabilir.
 
Peki ya cinsel eğitim ve mahremiyet eğitimi arasında ne gibi farklar var?
 
– Cinsel eğitim topluca verilir, mahremiyet eğitimi kişiye özeldir, anne baba tarafından davranışlarla kazandırılır.
 
– Cinsel eğitimin amacı çocukların cinsel sorunlardan korunması, mahremiyet eğitimi ise cinselliğin mahrem konu olduğu üzerinde durur.
 
– Cinsellik çocuğun özel dünyasıdır. Bu eğitimin topluca verilmesi doğru değildir. Bu eğitimin topluca verilmesi tacizi önlemez.
Kaynak: http://www.psikolojiportali.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title