İlk aylarda ani bebek ölümleri sık görülüyor!

Anneler uyuyan minicik bebeklerini sık sık kontrol ederler. Mışıl mışıl uyuması için bırakılan bebeği ölmüş olarak bulmak her annenin kabusudur. Günümüzde bir yaşın altındaki bebeklerde görülen ani bebek ölümlerinin nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak bu riski düşürmek elinizde.
 
Önce bir ninni ve ardından gelen sıcacık bir yatak…Küçük bebeğiniz uykunun tatlı dünyasında bir melek gibi uyumaktadır. Ancak bu uyku bir daha uyanmamak sekline dönüşebiliyor. İşte bu duruma yani bir yaşın altındaki bebeklerde görülen klinik ve laboratuar bulgularının incelenmesi ve otopsi yapılmasına rağmen nedeni bulunamayan bebek ölümlerine “ani bebek ölümü sendromu” adı verilir. Bu sendrom en çok 2 ile 4 ay arasında görülüyor, daha sonra risk azalıyor. Ani bebek ölümü sendromunun teşhisi; ancak idrar, kan gibi çeşitli teşhisler ve ilk 24 saat için yapılan otopsi sonucu koyulabiliyor.
 
Bilim dünyası henüz bu sendromun nedenlerini kesin olarak belirlemiş değil. Uzmanlar bu bebeklerin beyin sapında bulunan, solunum ve dolaşımı kontrol eden merkezlerinde gelişimin geri olduğunu düşünüyorlar. Uyku sırasında bebeğin başı yumuşak bir bezle örtülür ve bebekteki oksijen düzeyi düşerse normalde bebeğin uyanması, başını çevirip düzenli nefes alması ve sonuç olarak kan oksijen düzeyinin yükselmesi bekleniyor ancak bazı bebeklerde bu gerçekleşmediğinde bebek hayatını kaybediyor.
 
Bu sendrom nedeniyle bebeğini kaybeden anne ve babalar yoğun bir suçluluk duygusu yaşıyorlar. Anne ve babalar gece bebeklerini kontrol etmeleri gerektiğini düşünerek sorumlu olduklarını düşünüyorlar. Oysa uzmanlar nedenini tam olarak açıklayamasalar bile bu bebeklerin göründükleri gibi sağlıklı olmadıklarını söylüyorlar.
 
Eğer yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa ani bebek ölümü sendromuna karşı bazı önlemler alabilirsiniz.
 
Bebeğinizi yüzüstü yatırmayın
 
Ülkemizde bebekleri sırt üstü yatırmak daha yaygın bir gelenek. Oysa Amerika’da tam tersi söz konusu. Amerikali bebekler yüzüstü yatırılıyor. Bizler de sırt üstü yatırma nedeniyle kafasının şekli düzleşmiş bir bebeğimiz olmasın diye yüzüstü yatırmayı denedik. Amerika’da yapılan araştırma sonuçlarına göre bebeklerin yüzüstü yerine sırt üstü yatırılmasıyla bu sendromun yüzde kırk daha az yaşandığı gözlenmiş. Yani bu ani bebek ölüm riskinin sırt üstü yatırılan bebeklerde 9 kat daha az yaşandığı anlamına geliyor. Sırtüstü pozisyon özellikle annelerin bebeğin kustuğunun akciğere kaçması korkusunu yaşatıyor. Biz yüzüstü yatırmak istiyoruz diyorsanız, bebeğiniz yanınızdayken ve uyanıkken bu pozisyonu aldırmanızı öneriyoruz.
 
Bebeğinizin yatağının ilk dönemlerde yatak odanızda bulunması sizin için bir avantaj. Özellikle ilk 6 ay boyunca bebeğinizi kontrol edebilecek kadar yakınında olmanızda yarar var.
 
Yumuşak yatak, yastık kullanmayın
 
En sık yapılan yanlışlardan biri de narin bebeklerinize alacağınız yatak takımlarıdır. Bebeğinizin yatağını hazırlarken mutlaka sert bir zemini olmasına dikkat edin. Yumuşak yatak kullanmamalısınız. Yastık kullanmaktan kaçının. Ancak yastığa ihtiyaç duyarsanız mümkün olduğunca ince bir yastık olmalı. Ayrıca bebeğinize örtecek örtüyü doğru seçmelisiniz. Battaniye iyi bir tercihtir.Ancak battaniyenin iki ucunu yatağın altına kıvırarak gece bebeğin yüzünü örtmesini engelleyebilirsiniz.
 
Sigara içmeyin
 
Araştırmalar, hamilelik ve doğum sonrasında sigara içen kadınların bebeklerini daha çok ani bebek ölümü sendromu riskiyle karşılaşacaklarını gösteriyor. Evin içerisinde sigara içilmesi bebeklerin sağlığını direkt olarak etkilediğinden, beşik ölümü riski de iki katına çıkıyor. Eğer tiryakiyseniz bile, evde sigara içmemeye, gelen konukların da sigara içmemesine dikkat edin.
 
Bebeğinizin oda ısısını yükseltmeyin
 
Anne ve babaların ilk günlerde bebeği üşütme endişesiyle odayı gereğinden fazla ısıttıkları bilinir. Oysa bebeğinizin oda ısısını 20 derecede tutmaya çalışmalısınız. Fazla ısının bebeğinize zarar verdiğini bilmelisiniz. Bebeğinizin yatağını kalorifer peteğinin yanına ya da doğrudan güneş ışığı alabilecek bir yere koymayın. Ani bebek ölümü sendromunun kışın daha sık yaşandığı biliniyor. Özellikle çok giydirilen ve battaniye ile örtülen bebeklerde bu sendromun ortaya çıkma oranı daha yüksek.
 
Bebeğiniz prematüre ise apne monitörü kullanın
 
Prematüre ya da düşük ağırlıklı doğan bebeklerde ani bebek ölümü sendromu riskinin daha yüksek olduğu biliniyor. Özellikle solunum duraklamaları (apne) ve kalp yavaşlamaları (bradikardi) görülebilen düşük ağırlıklı erken doğan bebeklere hastaneden eve dönerken apne monitörleri verilmesi gerekiyor. Bu monitör solunumu duran bebeğiniz için alarm yoluyla sizi uyaracaktır.
Kaynak: http://www.saglikvakfi.org.tr/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title